Jak zrobić karmnik dla ptaków

Budowa karmnikaJak zrobić karmnik dla ptaków i po co go tworzyć. Pamiętajmy że w trudnych warunkach pogodowych a szczególnie zimą ptakom jest bardzo trudno znaleźć jakiś pokarm – dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie dla nich karmnika.

W takim miejscu ptaki swobodnie mogą się najeść bez obaw o drapieżniki jak i problemy z zasypaniem jedzenia przykładowo przez śnieg.

Najlepsze karmniki wykonuje się z naturalnego drewna, dobrze jeśli nie będzie one malowane aby czasami nie straszyć zwierząt zapachem chemii. Do wykonania karmnika dla ptaków wystarczy kilka prostych desek oraz listewek i wszystko to z narzędzi jakie przyda się podczas łączenia tych elementów czyli oczywiście gwoździe, młotek i pila do docinania elementów na odpowiednią długość.

Przy budowie karmnika bardzo ważne jest stworzenie daszka ochronnego. Dach osłania pożywienie dla ptaków przez deszczem i śniegiem, tak aby zawsze było one na wierzchu osłonięte od bezpośredniego opadu atmosferycznego. Daszek powinien być więc szerszy niż podstawa w jakiej znajduje się pożywienie.

Misa na pożywienie dla ptaków w karmniku także powinna mieć progi – wgłębienie. To zapobiegnie problemowi wywiewania pożywienia przez wiatr. Na górę daszku można przyczepić kawałki kory – do tego może się przydać klej do klejenia na gorąco. Można także zamiast kory użyć przyczepienia mniejszych patyków i gałązek – nawet bez kleju za pomocą wiązania.

Karmnik dla ptaków można zamocować w ogrodzie na drzewie lub w innym wyższym miejscu. Najlepiej wybierać takie miejsca gdzie będą miały problem dostania się do nich drapieżniki na przykład takie jak koty. Można je także umieszczać na balkonie lub specjalnych słupach stworzonych do tego celu.

Wiele osób także montuje karmniki dla ptaków w rogach okiennic – jednakże może być to problem – gdyż ptaki będą zanieczyszczały wtedy okna.

Zrobienie dobrego karmnika dla ptaków zajmuje bardzo mało czasu i jest proste, nie trzeba się starać aby taka konstrukcja wyglądała pięknie. Ważne aby była ona użyteczna i spełniała swoje zdanie. Warto zobacyć o tym film instruktażowy. Zapraszamy także do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Szoskiewicz pisze:

    W rzeczywistości, nie trzeba robić nawet daszku. Może być to zwykła deska z rowkami lub burtami aby wsypać do niej pożywienie. Daszek jest do tego aby one nie zamokło ale nie jest on niezbędny. Można wykonać samą platformę z dwóch desek jako idealne miejsce do dokarmiania ptactwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *