Jak zrobić kompostownik

Tworzenie kompostownikaKompostownik jest to skrzynia do której wrzucamy wszelkiego rodzaju odpadki po to aby uległy one przemianie na pełnowartościową ziemię kompostową – czyli wzbogaconą o wartości cenne dla roślin.

Kompostownik to zazwyczaj skrzyniowy pojemnik na odpadki do których zaliczają się odpady kuchenne jak i te z naszych działek. Wcześniej w innym temacie opisaliśmy co można do niego wrzucać oraz czego się nie dodaje do kompostu.

Sposób przygotowania kompostownika – na początek potrzebujemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak ma być duży kompostownik. Jeśli już zaplanujemy jego wymiary przystępujemy do jego tworzenia. Zrobienie kompostownika jest bardzo proste.

Czasami do tego wystarcza jakaś większa beczka do której będziemy pakowali wszystkie odpadki z dodawaniem i przysypywaniem ich ziemią. Beczka może być plastykowa jak i blaszana. Beczka ma jednak pewne dwie wady – pierwsza z nich to problem ze znalezieniem odpowiednio dużej beczki a druga to fakt że ciężko wyjmować już gotowy kompost z dna beczki.

Najlepszym rozwiązaniem na posiadanie kompostownika jest zrobienie skrzyni. Skrzynia ta powinna być uszczelniona na tyle aby się nic z niej nie wysypywało. Przykładowo zajmiemy się zrobieniem skrzyni o wymiarach 1x1x1,2 metra. Mamy do wyboru dwa sposoby na przygotowanie takiego kompostownika.

1. Sklepujemy deskami szkielet kompostownika z grubszych desek a następnie obijamy je  od środka blachą cynkową lub dowolną która nie rdzewieje. Taka skrzynia będzie wystarczająco odporna i szczelna aby produkować tam dobry kompost – po prostu trzeba zadbać aby nie było dużych dziur na łączeniach.

Na spód do tego kompostownika wrzucamy około 15 cm ziemi i na nią to co chcemy aby się rozłożyło oraz następnie to przykrywamy ziemią o grubości około 3 centymetrów i tą czynność powtarzamy już warstwowo. Z zewnątrz deski zabezpieczamy impregnatem aby z czasem nie próchniały – mogą być to też oczywiście rurki metalowe a blachy do nich przyspawane.

2. Inny sposób to podobnie zbicie gęstego szkieletu z desek lub z rur i następnie nałożenie na niego grubej foli jaką używa się do wypełniania oczek wodnych. Następnie zasady są te same co w powyższym sposobie.

W przypadku foli jest to dość mocno szczelny kompostownik więc powinno się zrobić kilka otworów na spodzie aby odprowadzały nadmiar wody. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zbić całą skrzynię z desek i włożyć do niej folię – będzie to bardziej odporne na naprężenia.

Kompostowniki powinny mieć w sobie mały otwór na dnie aby nadmiar wody uchodził i nie tworzyło się błoto – ale to jest najmniejszy problem z zrobieniem dziurek

Cena zrobienia własnego kompostownika jest bardzo niska, warto się tym zainteresować bo lepsze to niż kupić mały a gotowy, tutaj idealnie sami dopasujemy go do naszych potrzeb i wymagań. Wystarczy tylko trochę wyobraźni a zbudujemy na tych sposobach doskonałe coś do tworzenia kompostu.  Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *