Jak zrobić kopiec i do czego one służą
Kopiec jest to coś w czym przetrzymuje się owoce oraz szczególnie warzywa na zimę aż do wiosny. Kopce działają na zasadzie można powiedzieć schronu, buduje się je na dworze, szczególnie robią to osoby nie mające odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania warzyw, lub mające zbyt mało na to miejsca.
Do budowy kopca nie potrzeba kupować żadnych elementów, wykorzystuje się wszystko naturalne i darmowe. Kopców nie buduje się z reguły na działkach z tego powodu że mogą pojawić się złodzieje którzy z chęcią nam wybiorą to co tam będziemy składować.
Jak zbudować kopiec – rozpoczynamy od zrobienia w ziemi małego zagłębienia o spadzistych bokach. Zagłębienie to powinno być nie płytsze niż 60 cm. Pamiętajmy że misę zagłębienia robimy taką jaką potrzebujemy do przechowania. Gdy posiadamy już zagłębienie rozpoczynamy jego wymoszczanie od spodu.
Do wymoszczenia zagłębienia a zarazem odizolowaniu naszych warzyw od ziemi używa się po prostu suchych liści jakie spadły z drzew lub słomy. Warstwa liści lub słomy od ziemi musi mieć około 10 cm. Pamiętajmy że wszystko musi być suche. Bardzo dobrym pomysłem jest także zastosowanie foli na dno naszego zagłębienia a następnie na folię położenie suchych liści czy słomy.
Gdy mamy już warstwę izolacyjną od podłoża należy zająć się wkładem. Wkład to jest to co mamy zamiar przechować w kopcu. Wkładamy wszystko do kopca równo układając na liściach (słomie) a następnie tworzymy warstwę izolacyjną od góry. Warstwa izolacyjna to kolejna partia suchych liści (słomy), tym razem musi być ona grubsza.
Od góry minimalna warstwa izolacyjna to 30 cm ugniecionych liści (słomy). Nie należy się przerażać że to dużo zbierania, liści jesienią jest bardzo dużo i zebranie takiej ilości nie będzie większym problemem, tak samo słomę na polu po żniwach.
Gdy zostały odizolowane nasze wkłady następuje przysypanie ziemią warstwy górnej liści (słomy). Ziemią przysypujemy od około 10 cm grubości. Może powstać pytanie dlaczego tak grube są to warstwy, otóż czasami zimy są bardzo mroźne i gleba zamarza do kilkunastu centymetrów, więc to ma osłonić przed zmarznięciem nasz wkład. Ziemię formujemy także w kopiec i ugniatamy.
Na górną warstwę kopca można także zastosować nałożenie foli lub liści, co dodatkowo zabezpieczy naszą przechowalnię. W razie potrzeby odkopujemy zawsze górę lub dół kopca a nigdy bok, aby łatwo go z powrotem zamknąć przed mrozami.
Pamiętajmy że nie budujemy kopców na terenach gdzie często zbiera się woda, lub o wiecznie wilgotnej ziemi. To wszystko, taki kopiec zabezpieczy wam wkład przez cała zimę do późnej wiosny. W kopcu można szczególnie składować: ziemniaki, marchew, pietruszkę, jabłka (z twardych ale trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć przed wilgocią i zimnem) itp. Zapraszamy do kolejnych tematów.
U mnie na działce co roku jest taki robiony w okresie jesiennym. Tam trzymam warzywa i są one idealne do późnej wiosny. Jak ma się piwnicę to można tam o ile jest w niej chłodno a nie ciepło. Można też zrobić boxy wyścielane słomą – typu skrzynki w jakich się trzyma. Byle nie było wilgotno do środka więc musi być osłonięcie od wilgoci.