Jak zrobić ławkę treningową do ćwiczeń
W tym temacie skupimy się na tym jak zrobić ławkę treningową podobną jakie są w sklepach. To znaczy ławka do ćwiczeń mięśni brzucha, pochylona spadziście, gdzie osoba ćwicząca musi podrywać swoje ciało z obniżenia do wyższego punktu.
Ławka treningowa tego typu jest dobra do ćwiczeń mięśni brzucha, łydek i pleców (takie mięśnie się czuje że pracują podczas korzystania z tego urządzenia).
Jak zrobić ławkę treningową – Na początek potrzebujemy czegoś co ma być podstawą do podtrzymywania naszego ciała. Oczywiście najlepszym tutaj rozwiązaniem nie jest deska do prasowania lecz płyta o dość małej a właściwie znikomej giętkości. Fajnie prezentuje się OSB z grubości 22 mm lub podobna wiórowa.
Taka płyta jest za chuda aby starczyła do podtrzymania dorosłej osoby i dość sporych szarpnięć ciałem w ćwiczeniach więc warstwę tych płyta należy mieć podwójną złączoną ze sobą na stałe. Gdy dwie płyty są złączone na przykład gwoździami czy lepiej wkrętami wykonujemy mocowanie.
Ławkę montuje się z jednej strony do ściany na specjalnej szynie, którą także zrobimy. Mocowanie jest następujące z jednej strony płyta musi mieć próg – może być drewniany na którym się opiera na ziemi pod skosem. Chodzi tu o to aby jej część w której będzie znajdywać się nasza głowa była na podwyższeniu.
Następnie z drugiej strony przybijemy dość płaską deszczułkę która pogrubi na końcówce płytę – jest ona przydatna do mocowania. Mocowanie czyli najprostsze co może być, umieszczamy na sztywno w ścianie. Tym mocowaniem jest żelazny kątownik. Z jednego boku są otwory do ściany gdzie mocno wkręcamy je na przykład na kołki.
Teraz strona ta która podobnie ma otwory i tworzy próg (kąt prosty) zostaje półką na naszą deskę treningową. Kładziemy dosuwając maksymalnie deskę na kątownik i od spodu go mocujemy na sztywno do deski wkrętami, tak aby śruby nie wychodziły z drugiej strony.
To jeszcze nie koniec – teraz sprawa najważniejsza czyli zaczepy na nogi. Sposób prosty czyli grubszy kawałek drzewa z otworem wywierconym przez frez a następnie przepuszczoną przez niego grubszą rurą. Ma to działać na zasadzie zaczepu na nogi (stopy) aby dawały one oparcie gdy się podciągamy.
Jasne jest że wykonanie może być dowolne, byle było stabilne i nie miało luzów. Zmiękczenie na ławkę treningową jest bardzo przydatne, tutaj warto zastosować koc złożony na kila części nałożony lub nawinięty na płyty, związany co jakiś czas lub umocowany tak aby się nie przesuwał.
Wysokość głowy na progu od ziemi to tak około 15 cm a wysokość nóg to w zależności od chęci trudności w podciąganiu się, czyli im wyżej jest ławka tym trudniej jest nam się podciągnąć. Wysokość ławki może być ruchoma na kątownikach pionowo 2 wpiętych w ścianę i 3 od ławki zakręcanym na śruby. Wszystko w wyglądzie i działaniu zależy od waszej wyobraźni. Zapraszamy do pozostałych artykułów.
Ja mam ławkę do ćwiczeń z regulacją, może być pochylona, może być prosta lub tworzyć z niej krzesło do ćwiczeń. Takie są najlepsze bo dają najwięcej możliwości. Natomiast najgorsze są te skośne do dołu bo praktycznie można na nich robić tylko brzuszki w sposób sensowny. Ważne aby wytrzymywała duże obciążenia na przykład jak ktoś ma zamiar też na prostej podnosić sztangę i była bardzo stabilna.