Jak zrobić łódkę z napędem

Robimy łódkęŁódkę wykonana samodzielnie można wzbogacić dodatkowo o napęd jaki będzie działał na zasadzie naciągu.

Na początku trzeba skupić się na kadłubie naszej łodzi – może być ona wykonana z drewna, sklejki lub innego typu płyty jaką będzie łato wyciąć do pożądanego przez nas wymiaru.

Kolejny krok to przygotowanie elementów do napędu i tutaj można pójść w dwojaki sposób. Albo wybrać silnik elektryczny, jaki będzie napędzany bateriami po odpowiednim zamocowaniu pasu napędowego lub ten sposób jaki jest przedstawiony w filmie czyli napęd na bazie gumy i naciągu linki, jaka jest elastyczna.

Napęd elastyczny na bazie gumek ma jedną wadę – szybko wytraca swoje działanie, gdy całość zostanie rozprężona lub wyprostowana.

Naciąg najlepiej wykonać zawsze na podstawie rolek obrotowych na jakich będzie mógł on pracować i oddawać energię na przyszłe zębatki napędowe. Łódka przedstawiona w budowie w filmie jest podobną konstrukcją trochę do dawnych parowców – czyli dwa duże koła działają jako napęd łopatkowy nadając spływności statkowi.

Drewno przed wykorzystaniem na wodzie czy inny materiał z jakiego postanowiliśmy wyciąć kształt kadłub najlepiej jest zabezpieczyć przez jakieś laminaty lub farby czy lakiery aby nie chłonęło one wody i tym samym nie stawało się zbyt ciężkie a nawet z czasem tonące. Bardzo dobrze do tego sprawdzą się żywice lub po prostu dobra warstwa lakieru odpornego na wilgoć i wodę.

Kształt łódki oczywiście najlepiej wycinać wyrzynarką do drewna lub jeśli jej nie posiadamy można posłużyć się precyzyjną piłką ręczną. Kształt kadłuba można wyciąć z cienkich płytek jakie potem można połączyć zabezpieczając przed wilgocią dzięki jakiejś osłonie ceratowej lub gumowej.

Cała łódka z napędem to nie jest trudne zadanie do wykonania ale wymaga poświęcenia mu trochę uwagi. Na pewno każda osoba sobie poradzi z jego wykonaniem a dodatkowo rozwinie w sobie zdolności konstruktorskie tworząc taki element.

Jeśli ktoś ma jakieś zabawki z napędem – na przykład uszkodzony samochodzik i inne jakie miały napęd i jest on jeszcze sprawny, to warto go wykorzystać – wtedy rezultaty będą znanie lepsze a cała zabawa będzie działała dłużej aż do wytracenia energii z baterii.

W rzeczywistości to bardzo fajna zabawa jaką warto zrobić samemu – daje ogromną ilość satysfakcji jeśli wykona się samemu pływającą łódkę i zastosuje w niej własne pomysły na poprawę działania. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.