Jak zrobić miejsce na ognisko

Ognisko miejscePrzygotowanie miejsca do ogniska jest czynnością wartą zwrócenia szczególnej uwagi. Nie tylko z względów bezpieczeństwa nas samych jak i przyrody ale także i jakości ognia z paleniska.

Prawda jest taka że ogień inaczej się zachowuje gdy ognisko jest na płaskim terenie a inaczej w zagłębieniach czy wypukleniach terenu.

W zależności do czego ma służyć ten ogień są różne sposoby na jego palenisko. Tutaj będą opisane wszystkie sposoby.

Ognisko do pieczenia i tworzenia klimatu – dobrze gdy jest w lekkim zagłębieniu terenu – może być to przygotowany specjalnie przez nas płytki dołek. Dodatkowo korzystnie jest obłożyć jego brzegi kamieniami. Czemu to ma służyć? Dołek zapobiega szybkiemu wypalaniu się ognia i zbiera żar który nie jest przepalany i nie wytli się szybko od podmuchu wiatru.

Takie ogniska nawet po wygaśnięciu można łatwo rozpalić na samym popiele. Kamienie zabezpieczają przed wysypem iskier i rozprzestrzenianiu się ognia. Także działają jako coś co określa kształt ogniska i jego rozmiary.

Obłożenie kamieniami jest to szczególnie korzystne w przypadku gdy mamy zamiar palić ogień w jednym miejscu więcej niż raz. Bez takich zabezpieczeń podłoże ogniska zawsze się będzie przesuwać i to wiele razy, podczas nawet pojedynczego rozpalenia. Podłoże pod ogień to oczywiście ziemia – ale nie czarnoziem.

Czarnoziemy mają znaczne ilości organiczne w podłożu przez co pod wpływem ciepła substancje z niej wyparowują do góry  na to co pieczemy nad ogniem. Są to ważne sprawy o tyle, że w tego typu glebie są azotany, fosforany, czasami jeśli jest jałowa siarczany i inne niezbyt korzystne dla człowieka związki.

Najlepszym podłożem jest piach żwirowy. Wiadomo nie ma go wszędzie ale można do misy ogniska go nanieść aby izolował podłoże sobą i sam zbierał ciepło. Wystarczy warstwa 3 cm.

Ogniska sygnalizacyjne dymne – jest to ognisko na płaskim terenie gdzie wiatr zacina w nie od jednej strony. Stronę przeciwną tworzą elementy zielone tworzące dym podczas spalania. Są to liście i trawy – ogień ten dość szybko się spala i może także posłużyć jako zwykłe ognisko.

Ognisko na wzniesieniu to ogień bardzo szybko się spalający. Ogień taki służy do sygnalizowania obecności nocą, gdyż jest bardzo dobrze widoczny z promieniu kilku kilometrów.

Radcy do ognisk – Powinno się pamiętać o zagaszaniu ognisk po tym jak już spełnią swoją funkcje. Ogień nawet wypalony od mocnego podmuchu znów się rozżarza i może przenieść się bardzo łatwo. Szczególnie powinno się o tym pamiętać w pobliżu pól, lasów i łąk.

Ogień o średnicy 3 metrów jest już praktycznie niemożliwy do opanowania dla 5 osób na łące. Promieniu 6 m w polu i promieniu 10 metrów w lesie nisko ściółkowym. Przez to należy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo i to aby nigdzie się on nie rozniósł.

Ogień zagaszać najlepiej piachem czyli szczelnie go nakrywając a następnie polać wszystko obficie wodą.  Do ogniska jeśli mamy zamiar coś w nim mieć do jedzenia nie wrzucamy żadnych foli, gum itp. Tylko samo drewno. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.