Jak zrobić miotłę do zamiatania

Miotła do zamiataniaMiotła czyli inaczej szczotka ręcznej roboty  do zamiatania podwórka jest bardzo prosta w wykonaniu. Na początek jednak warto wspomnieć że miotły są to najstarsze formy do zamiatania i nadal są najbardziej popularne.

Chodzi o te tradycyjne do oczyszczania swoich posesji przed domem z liści i brudów.

Miotły są bardzo ekologiczne gdyż ich wykonanie opiera się tylko o składniki naturalne czyli drewno oraz sznurek lub drut. Miotły sprawują się bardzo dobrze i dokładnie można oczyścić swoje podwórko takim wynalazkiem. Życie każdej miotły wynosi w zależności od intensywności użytkowania od miesiąca do roku czasu.

Jak zrobić miotłę – zacznijmy od tego aby znaleźć drzewo dobre na jej wykończenie. W tym wypadku bardzo dobrze sprawują się przede wszystkim brzózki lub wierzbowe kłącza które są elastyczne i odporne na ścieranie oraz złamania, można także użyć pałąków świeżo zerwanej wikliny.

Zrywamy tyle cienkich gałązek tego drzewa aż utworzy się z tego pęk mogący z powodzeniem posłużyć za miotłę. Następnie w pęk gałązek wkładamy jakiś prosty kij mający być trzonkiem – może być taki zwykły od szczotki. Kolejnym krokiem jest dobre ułożenie gałązek wikliny aby tworzyły ładną końcówkę miotły.

Gałązki po tej czynności się ściska do kija od miotły bardzo mocnym sznurkiem albo jeszcze lepiej drutem. Gałązki muszą być ułożone następująco – ich końcówki w których były ucięte mają mieć końce z strony trzonka.

Te delikatne zakończenie zwężających się gałązek służą więc do zamiatania. Całość oplatamy bardzo mocno drutem tak aby się trzymało sztywno na kiju od miotły i nie miało luzów.

Dla pewności można także przeciągnąć kilka razy drutem między gałązkami od strony tej która zamiata i podciągnąć drut do góry, to zapobiegnie obluzowaniu się pojedynczych wici gałązek. Wszystko to gdy jest już mocno ściśnięte na kilkakrotnie oplątanym trzonku miotły jest skończone. Teraz wystarczy tylko wypróbować naszą miotłę.

Warto pamiętać że gałązki muszą być drobne i grubość miotły musi być dość pokaźna i przede wszystkim gęsta. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.