Jak zrobić nawadniacz i podlewacz do kwiatów

Nawadnianie kwiatówCzęsto jest tak, że musimy gdzieś wyjechać na kilka dni i nie ma kto za nas podlać kwiatów.

Jest jednak sposób aby kilkudniowa nieobecność w domu nie była problemem dla kwiatów. Wymyślono urządzenie które samo dozuje wodę rośliną.

Wynalazek ten działa w następujący sposób, woda znajduje się w pojemniku szczelnie zamkniętym do którego powietrze może się dostać tylko drogą od dołu. Szyjka naczynia jest włożona w ziemię tak że gdy ziemia roślinki wysycha przepuszcza tlen który dostaje się do naczynia. W naczyniu tlen idzie do góry uwalniając wodę do ziemi kwiatów.

Kwiatek pobiera dzięki temu dokładnie tyle wody ile potrzebuje. Ziemia w której posadzony jest kwiatek pobiera tyle wody aby była wilgotna w promieniu zależnym od wielkości szyjki włożonej do ziemi.

Dzięki temu wynalazkowi kwiatek nie zwiędnie ani nie uschnie oraz nie zgnije, jest to idealna dawka dla roślin na długi czas. Stosować coś takiego do nawadniania kwiatów można około miesiąc czasu bez przerwy, pamiętajmy że długość przez jaką kwiatek będzie nawadniany jest zależna od wielkości zbiornika naczynia nawadniającego kwiat.

W temacie jak zrobić naczynie do nawadniania kwiatów doniczkowych. Zacznijmy od tego które wygląda trochę lepiej wizualnie i ma większa pojemność oraz zastosowanie. Na początek potrzebujemy butelki po wodzie mineralnej 5 litrowej. Na jej dole czyli od spodu musimy zrobić małą dziurkę jako odpływ.

Do dziurki tej wkładamy wężyk gumowy, wężyk ten z drogiego końca leci do ziemi w której posadzony jest kwiat. Średnica wężyka to około 4 mm. Powinno to być zrobione tak, że w wężyku nie ma już powietrza lecz jest woda pobierana z butelki 5 litrowej. Sama butelka zaś musi stać wyżej niż wężyk wchodzi do ziemi kwiatka.

Przykładem tego może być postawienie butelki na taborecie lub na parapecie gdy kwiatek stoi na podłodze. Miejsce gdzie wsadzamy wężyk do butelki musi być uszczelnione aby nic nie wyciekało – można zastosować sylikon lub  nawet gumę do żucia.

Kapsel czyli zakrętka na górze musi być zdjęta aby spokojnie woda mogła płynąc na zasadzie zasysu do kwiatka. Jest to jak widać bardzo prosty sposób nie wymagający żadnych nakładów finansowych.

Najprostszą metodą do nawadniania tego typy jest jeszcze coś innego. Po prostu wykorzystujemy do niego butelkę szklaną lub plastikową wstawianą szyjką do ziemi kwiatka napełnioną wodą. Szyjka butelki nie może mieć grubości standardowej więc możemy do niej włożyć kawałek waty, aby woda wolniej się przedostawała do ziemi.

Im mniejszy otwór tym woda będzie wolniej ale i dużej się dozowała do kwiatka. Więc często wystarcza jedno przebicie gwoździem butelki plastikowej na górze lub przewiercenie szklanej tylko w jednym miejscu wiertłem o średnicy 3 mm. Takie proste prowizoryczne sposoby są zupełnie funkcjonalne. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

2 komentarze

  1. Sandra Rabel

    Faktycznie takie wykonane z butelek się sprawdzą bardzo dobrze. Jak zostawiłam swoje rośliny z czymś takim na prawie miesiąc czasu było wszytko w porządku. To były butle po dwa litry każda zapchany gwint i włożone do ziemi. Powoli z niej schodziło nawadniając i tak rośliny wytrzymały mimo długiej nieobecności. Pomysł genialny i prosty do wykonania samodzielnego.

  2. Seruszkowa

    Możne być normalnie nakrętka zakręcona w butelce a jakiej zrobimy z 3 otwory na przykład gwoździem. Wtedy jeszcze wolniej się sączy wszystko do ziemi i dłużej może nawadniać kwiaty. Można też zrobić tak, że słomka jest w ziemi z otworu w korku lub boku butelki a butelka na górze mam mały otwór jaki pozwala jej spływać w miarę zapotrzebowania ziemi w wodę grawitacyjnie.

    Sposobów jest wiele, prosta fizyka i domowe niepotrzebne butelki i nawadniacz kwiatów gotowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.