Jak zrobić ocet jabłkowy – przepis

Przepis na ocetOcet jabłkowy to coś co ma nie tylko mnóstwo zastosowań kulinarnych ale i zdrowotnych jak i pielęgnacyjnych. Każdy może zrobić go samemu a będzie on wysokogatunkowy. Robi się go w bardzo prosty sposób – koszt jest praktycznie żaden warty odnotowania.

Na początku będziemy potrzebowali dobrze przegotowanej wody – najlepiej woda także przefiltrowana przed gotowaniem aby była maksymalnie czysta. Następnie skrawki owoców (mogą być inne niż jabłka mimo nazwy jabłkowy) skórki, pestki, miąższ w ćwiartkach lub drobno siekane dla lepszego przefermentowania.

Około pół kubka cukru na każdy litr wody. Cukier rozpuszcza się w wodzie i dodaje w kolejnym kroku do niej owoce. Wieko naczynia nie należy zamykać – wystarczy nakryć je gazą aby był tam swobodny dopływ tlenu.

Po kilku tygodniach stworzy się tam mocny ocet winny czyli produkt fermentacji owocowej. Ocet jak wcześniej wspomnieliśmy nazywa się jabłkowy ale może być wykonany na przykład z samych malin, gdyż jest to taki sam produkt fermentacji owoców w roztworze. Mogą być to mieszanki owocowe także z dodatkiem innych elementów.

Ocet jabłkowy nadaje się idealnie do bardzo wielu różnych zastosowań kulinarnych jak i kosmetycznych a nawet w porządkach domowych i problemach zdrowotnych. Ma on bardzo szerokie spektrum zastosowania. Ocet tego typu ma znacznie szerszą listę możliwych i dobroczynnych zastosowań od tradycyjnego.

Nadaje się do pielęgnacji cery, do czyszczenia powierzchni, odgrzybiania, pozbywania się wyprysków jak i ukąszeń owadów, w przepisach kulinarnych, na problemu żołądkowe i zdrowotne gardła a także jest polecany w odchudzaniu. Substancja tego typu ma setki zastosowań i zdecydowanie warto posiadać jest go w domu, oraz poznać jego możliwości z innych tematów.

Wykonanie octu jabłkowego jest bardzo proste i więc nie trzeba go nabywać w sklepie. Co więcej ten jaki przygotuje się samemu będzie miał lepszą jakość oraz sam faktycznie wyjdzie znacznie taniej.

Jest jeszcze jeden sposób na zrobienie doskonałego octu jabłkowego. Jest to sposób winiarskie – robi się identycznie jak wino jabłkowe z czego pozostawia się je do całkowitego przeciągnięcia w stronę wytrawnego a następnie jego zoctowania. Jeśli przestanie się dodawać do soku jabłkowego cukier podczas fermentacji a tylko da na początku same drożdże wytworzy się alkohol jaki wytrąci cukier oraz drożdże.

Powstanie silna receptura octu jabłkowego – nie należy tutaj soku rozcieńczać wodą. Będzie to bardzo mocne na koniec już po 2 miesiącach.

Wystarczy tylko poznać ten przepis i zabrać się do dzieła. Warto samemu wybrać także najlepszą metodę na jego wykonanie. Każda z nich ma inne podejście do mocy otrzymanego octu jak i jego intensywności a także sposobu otrzymania. Zapraszamy do napisania jak wyszło oraz własnych pomysłów na jego wykonanie.

3 komentarze

 1. Krysian Bałach pisze:

  Teraz te owoce tak podrożały że nawet ten ocet będzie znacznie droższy i do zrobienia samemu jak i tym bardziej do kupienia gotowy. Zdecydowanie warto go zrobić samodzielnie w sezonie, on może długo leżeć i na pewno się nie zepsuje. Samemu robię zawsze go około 5-6 butelek i potem czekają w piwnicy gdy są potrzebne. Robi się je tak samo jak wino przecież i mogą stać i czekać w chłodnej piwnicy na swoja kolej.

  A w sezonie bo wtedy owoce są świeże i zarówno są też najtańsze. Polecam wszystko to naprawdę się przydaje.

 2. Ona Cała pisze:

  Ocet jabłkowy bardzo dobry i chyba nawet o szerszych możliwościach działania niż taki zwykły. Również robię go samemu, można go oczywiście kupić w sklepie ale cena jest stosunkowo wysoka a co więcej ma on mniejsze stężenie niż ten, jaki wykonamy samodzielnie. Ten co robi się samemu ma dużo mocniejsze działanie zarówno do oczyszczania jak i smakowe. Jeśli ma być używany do celów kosmetycznych także sprawdza się lepiej wykonany samodzielnie, to już weryfikowałam kilka razy.

 3. Saza pisze:

  Zrobiłem jakiś czas temu ocet jabłkowy na bazie tych przepisów i muszę powiedzieć, ze wyszedł genialnie. Bardzo mocny i intensywny w zapachu. Wykorzystałam same obierki od jabłek do silnego octu jabłkowego a jest mega moc. Teraz już nie będę kupować w sklepach, tylko zawsze robić własne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *