Jak zrobić oczko wodne na działce

Oczko wodne jak zrobićBudowa oczka z wodą wcale nie jest taka prosta jak niektórym się może wydawać. Nie wystarczy tylko wykopać dziurę, położyć folię i zalać ją wodą. Takie oczko wodne by nie wytrzymało pierwszej zimy a co dopiero wielu lat.

Przed zaczęciem robienia dobrego oczka wodnego należy wybrać jakiej one ma być wielkości, czy ma być okrągłe czy podłużne oraz jego głębokość i długość z szerokością.

Gdy określimy już parametry jego misy, należy przystąpić do normalnego kopania w ziemi. Należy pamiętać że taki wykop nie może mieć pionowych ścian, ich kąt musi tworzyć minimum 110 stopni w rozwarciu, czyli ścianki muszą być spadziste.

Dlaczego jest to konieczne, otóż jest to niezbędne na okres zimowy, kiedy nie wypompowujemy wody z oczka wodnego. Lód zimą zamarzając powiększa swoją powierzchnię, przez co w oczkach o stromych zboczach by on rozerwał folię która znajduje się w misie oczka wodnego.

Przepisy o głębokości oczka wodnego

Warto dodać do całości kilka przepisów prawa względem oczek wodnych. Jeśli nasze oczko będzie na terenie nieogrodzonym, gdzie ma dostęp każdy do jego tafli wody nie może ono wynosić większej głębokości niż 70 cm z uwagi na możliwość wpadnięcia tam dziecka. Jeśli nasz teren jest ogrodzony możemy kopać praktycznie dowolną głębokość.

Jak zrobić dno oczka wodnego

Mamy już wykopaną misę oczka o pochyłych zboczach, teraz należy zająć się jej dnem. Nie można na gołe dno kłaść od razu foli na całość, gdyż ona nie wytrzyma z powodu nawet małych kamyków które pod naporem wody ją przedziurawią.

Oczyszczenie misy jest konieczne także z powodu na korzenie drzew i chwastów. Na dno oczka wodnego przed założeniem foli trzeba położyć coś zmiękczającego i usztywniającego, najlepszym do tego materiałem jest po prostu stary dywan, docięty idealnie na kształt dna oczka.

Jaka jest odpowiednia folia do oczka wodnego

Gdy mamy już odpowiednio przygotowane dno, należy kupić folię (dopiero teraz a nie przed kopaniem bo nie wiadomo jak wyjdzie w praktyce z wielkością oczka, przez ziemię i to co w niej jest). Folia jaką kupimy nie może być zwykła tradycyjna jak do stosowania na namiotach działkowych. Folia do oczek musi być czarna i charakteryzująca się dużą sztywnością jak i grubością. Czarny kolor foli chroni ją przed promieniami słoneczni.

Są to specjalne folie przeznaczone tylko do oczek i stosowania podwodnego. Nie są bardzo drogie, a ich wielkość jest kupowana na każdy rozmiar. Przy kupnie foli należy także znać oczywiście wielkość boków i dna naszej sadzawki i dodać ją łącznie do wymiaru + 45 cm dodatkowo na obciążenia na brzegach oczka wodnego. Czyli obliczamy to następująco suma boków + średnica dna + 45 cm.

Zakładanie foli jest następujące –  umieszczamy w misie oczka tak aby jak najbardziej do niego przylegała, pozostałą część jaka wystaje z misy czyli minimum 45 cm przykrywamy na krawędzi oczka piachem a następnie układamy wokół duże kamienie, które są obciążnikami foli.

Rośliny i rybki w oczku wodnym

W ten sposób mamy już surowy stan oczka wodnego w którym możemy zasadzić tatarak i inne rośliny wodne, przykładowo takie jak lilie. Do oczka można wpuszczać rybki ale tylko tradycyjne a nie akwariowe – chodzi tu o ich wytrzymałość.

Do oczek w wielkości nie przekraczającej 2 metrów kwadratowych i 70 cm nie wpuszcza się innych ryb jak karaś lub lin z uwagi na to, że inne nie przeżyją. Powyżej tych rozmiarów o co najmniej metr wielkości średnicy i kolejne 40 cm głębokości można wpuszczać pozostałe rybki tradycyjne.

Aby rybki się rozmnażały w naszym oczku i wyrobiła się trofizacja jak w stawach należy posiadać oczko minimalne o rozmiarach 3 metry średnicy i 1,5 metra głębokości. Należy pamiętać że gdy mamy rybki w oczku nie należy stosować czyścików do wody i odglaniaczy, jak i barwników wodnych. Wody także nie należy wymieniać częściej niż raz do roku.

Jeśli wymieniamy wodę należy pamiętać o systematycznym karmieniu rybek, gdyż nie mają one naturalnego pokarmu. Jeśli na takiej wielkości oczka woda nie jest nigdy wymieniana, to rybki należy karmić przez minimum 4 lata po tym czasie wytwarza się warstwa mułowa w wodzie z tamtejszymi żyjątkami.

Ilość rybek w oczku 2 na 1  m głębokości nie powinna przekraczać 15 sztuk. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Drawik

    Mam u siebie na działce duże oczko wodne jakie zrobiłem je samemu. Ziemie wykopywałem zwyczajnie samemu szpadlem i wywoziłem w inne miejsce działki. Głębokość to około 1 metr od 90 cm do 1,2 m najgłębiej. Dno oczka jest robione po skosie i takie polecam wszystkim jeśli ma się zamiar tam także posiadać ryby to szczególnie warze zimą gdy woda może zamarzać. Wielkość oczka to średnica 3 m. Bardzo fajnie ryby rosną jak się je podkarmia. Dno i boki są wykonane z foli ale można także użyć mocniejszej plandeki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.