Jak zrobić osłonę na czujnik do stacji pogodowej – meto

Osłona spacji pogodowejStacja pogodowa pokazująca wartości pogodowe na dworze, wykorzystuje do tego czujnik. Czujnik ten przesyła dane radiowo do stacji bazowej. Jednakże czujnik ten będzie przesyłał błędne dane – jeśli będzie wystawiony na sztuczne warunki metrologiczne.

Sztuczne warunki pogodowe to przede wszystkim – nasłonecznienie czujki stacji pogodowej i nagrzanie się jej obudowy – do temperatury większej niż faktycznie panująca na dworze. Oraz zamocowanie czujnika w miejscu gdzie jest zwiększona wilgoć i wolniej ona odparowuje – niż w rzeczywistości z innych miejsc. Tym samym będzie błędny odczyt danych wilgotności powietrza oraz i tendencji pogodowej.

Można kupić osłonę do czujnika stacji pogodowej – albo zrobić ją samemu. Warto zaznaczyć, że nie ma sensu kupowanie osłon – gdyż do tego można wykorzystać dowolne opakowanie plastikowe w formie przemyślanego recyklingu.

Osłona czujnika stacji pogodowej powinna być z materiału, który nie nasiąka, nie gnije oraz się nie zmienia pod wpływem słońca oraz wody. Nadają się do tego korpusy butelek plastikowych po napojach jak i opakowania po przykładowo lodach familijnych – które są w w kształcie prostokąta.

Czujnik powinien być osłonięty od bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz opadu deszczu. Do tego wystarczy pojemnik po lodach czy wspomniana butelka z obciętym korpusem, aby zmieścił się do niej czujnik.

Dobrze jest jeśli tworzywo będzie przezroczyste pomalować je jakimś kolorowym sprejem. Chodzi o to, aby plastik nie kruszył się z czasem od nadmiaru słońca. Oraz aby dodatkowo nie przepuszczał bezpośrednio promieni słonecznych na czujnik.

Opakowanie – osłona na czujnik stacji meteo musi być przewiewna ale chroniąca go przed słońcem a także padaniem na nią deszczu. Również nie powinna pozwalać na gromadzenie się opadu w jej wnętrzu.

Jeśli będzie to butelka – to wieszamy ją obciętym otworem ku dołowi. Jeśli było by to opakowanie po lodach (bez wieka) to wieszamy je płasko jak skrzynkę, w której centrum znajduje się czujnik. Można wykorzystać dowolne inne osłony z gotowych już materiałów – lub zrobić taką samodzielnie.

Jednakże źle do tego się sprawdzają wszelkie drewna – nasiąkają wilgocią i potem długo ją oddają. Tym samym zakłócając prawdziwą wilgotność powietrza, odbieraną przez czujnik. Najlepiej sprawdzają się tworzywa sztuczne.

Może być to osłona wykonana z plastiku, styropianu lub pianki. Ważne aby nie była ona podatna na uszkodzenie od silnego podmuchu wiatru. Należy zamocować ją w dowolnym miejscu tak, aby nie było obaw narażenia czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Także by deszcz nie padał na urządzenie oraz aby nie było możliwości zbierania się w tej osłonie wody po opadzie deszczu.

Rozwiązania jak widać są bardzo proste. Całą osłonę najlepiej przykręcić w dwóch miejscach. Jeden wkręt w celu utrzymania sztywnej osłony do ściany a drugi także trzymający osłonę a zarazem wystający do mocowania na na łebku śruby czujki do stacji pogodowej.

Wykonanie takiej osłony jest bardzo proste a działa bardzo dobrze. Dzięki temu stacja pogody meteo będzie odbierała prawidłowe dane, a nie zakłócane i sfałszowane przez inne okoliczności pogodowe. Szczególnie te wywoływane sztucznie tylko miejscowo w oddziaływaniu na sam czujnik.

Zdecydowanie warto używać takich rozwiązań – dzięki nim wyniki stacji pogodowych są o wiele dokładniejsze. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

2 komentarze

  1. Kamil Torbudzki pisze:

    U mnie czujnik jest osłonięty w opakowaniu po ciastkach. Plastikowe opakowanie ciemno brązowe o grubym plastiku. Bardzo dobrze się sprawdza. Czujnik w środku niego jest z każdej strony od centralnej na wprost osłonięty. Zanim zacząłem używać tego, faktycznie temperatura nie zawsze była dokładna względem choćby tego naściennego na zewnątrz w cieniu.

  2. Terazyt32 pisze:

    Doskonale i rzeczowe porady. Zrobiłem taką osłonę u siebie kilka dni temu. Faktyczne wyniki są o wiele dokładniejsze. Wcześniej słońce zakłócało prawidłowy odbiór temperatury oraz deszcz wilgotności. Teraz jak czujnik pogodowy jest w osłonie, wszystko jest o wiele dokładniej mierzone. Bardzo dobry pomysł z tymi opakowaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: