Jak zrobić osłonę na czujnik do stacji pogodowej – meto
Stacja pogodowa pokazująca wartości pogodowe na dworze, wykorzystuje do tego czujnik. Czujnik ten przesyła dane radiowo do stacji bazowej. Jednakże czujnik ten będzie przesyłał błędne dane – jeśli będzie wystawiony na sztuczne warunki metrologiczne.
Sztuczne warunki pogodowe to przede wszystkim – nasłonecznienie czujki stacji pogodowej i nagrzanie się jej obudowy – do temperatury większej niż faktycznie panująca na dworze. Oraz zamocowanie czujnika w miejscu gdzie jest zwiększona wilgoć i wolniej ona odparowuje – niż w rzeczywistości z innych miejsc. Tym samym będzie błędny odczyt danych wilgotności powietrza oraz i tendencji pogodowej.
Można kupić osłonę do czujnika stacji pogodowej – albo zrobić ją samemu. Warto zaznaczyć, że nie ma sensu kupowanie osłon – gdyż do tego można wykorzystać dowolne opakowanie plastikowe w formie przemyślanego recyklingu.
Osłona czujnika stacji pogodowej powinna być z materiału, który nie nasiąka, nie gnije oraz się nie zmienia pod wpływem słońca oraz wody. Nadają się do tego korpusy butelek plastikowych po napojach jak i opakowania po przykładowo lodach familijnych – które są w w kształcie prostokąta.
Czujnik powinien być osłonięty od bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz opadu deszczu. Do tego wystarczy pojemnik po lodach czy wspomniana butelka z obciętym korpusem, aby zmieścił się do niej czujnik.
Dobrze jest jeśli tworzywo będzie przezroczyste pomalować je jakimś kolorowym sprejem. Chodzi o to, aby plastik nie kruszył się z czasem od nadmiaru słońca. Oraz aby dodatkowo nie przepuszczał bezpośrednio promieni słonecznych na czujnik.
Opakowanie – osłona na czujnik stacji meteo musi być przewiewna ale chroniąca go przed słońcem a także padaniem na nią deszczu. Również nie powinna pozwalać na gromadzenie się opadu w jej wnętrzu.
Jeśli będzie to butelka – to wieszamy ją obciętym otworem ku dołowi. Jeśli było by to opakowanie po lodach (bez wieka) to wieszamy je płasko jak skrzynkę, w której centrum znajduje się czujnik. Można wykorzystać dowolne inne osłony z gotowych już materiałów – lub zrobić taką samodzielnie.
Jednakże źle do tego się sprawdzają wszelkie drewna – nasiąkają wilgocią i potem długo ją oddają. Tym samym zakłócając prawdziwą wilgotność powietrza, odbieraną przez czujnik. Najlepiej sprawdzają się tworzywa sztuczne.
Może być to osłona wykonana z plastiku, styropianu lub pianki. Ważne aby nie była ona podatna na uszkodzenie od silnego podmuchu wiatru. Należy zamocować ją w dowolnym miejscu tak, aby nie było obaw narażenia czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Także by deszcz nie padał na urządzenie oraz aby nie było możliwości zbierania się w tej osłonie wody po opadzie deszczu.
Rozwiązania jak widać są bardzo proste. Całą osłonę najlepiej przykręcić w dwóch miejscach. Jeden wkręt w celu utrzymania sztywnej osłony do ściany a drugi także trzymający osłonę a zarazem wystający do mocowania na na łebku śruby czujki do stacji pogodowej.
Wykonanie takiej osłony jest bardzo proste a działa bardzo dobrze. Dzięki temu stacja pogody meteo będzie odbierała prawidłowe dane, a nie zakłócane i sfałszowane przez inne okoliczności pogodowe. Szczególnie te wywoływane sztucznie tylko miejscowo w oddziaływaniu na sam czujnik.
Zdecydowanie warto używać takich rozwiązań – dzięki nim wyniki stacji pogodowych są o wiele dokładniejsze. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.
U mnie czujnik jest osłonięty w opakowaniu po ciastkach. Plastikowe opakowanie ciemno brązowe o grubym plastiku. Bardzo dobrze się sprawdza. Czujnik w środku niego jest z każdej strony od centralnej na wprost osłonięty. Zanim zacząłem używać tego, faktycznie temperatura nie zawsze była dokładna względem choćby tego naściennego na zewnątrz w cieniu.