Jak zrobić papier czerpany

Robimy papierHow to Make Paper – czyli jak zrobić samemu papier a dokładnie jego odmianę czerpaną. Na początku należy przygotować po prostu kawałki niepotrzebnego papieru, mogą być już zamazane z drukarki jak i dowolne gazety – jednakże im więcej jest w nim przestrzeni białych tym lepiej dla późniejszego efektu.

Papier czerpany jaki można zrobić samemu polega na związaniu się pulpy papierowej oraz jej odpowiednim przesuszeniu.

Następny krok to przygotowanie najlepiej ciepłej wody i zastosowanie blendera. Papier jaki chcemy rozdrobnić aby zrobić z niego czerpany należy zamoczyć w głębokiej misce – najlepiej ten papier już wcześniej samemu poszarpać na mniejsze fragmenty.

Warto aby się on moczył jakiś czas w ciepłej wodzie by puścił ewentualne farby do wody – wodę wtedy będzie można wymienić na świeżą aby wybielić trochę ten papier – można także do wody dodać wybielacza o ile zależy nam na białych lub jasnych kartkach papieru czerpanego.

Kolejny krok to zamoczony papier w wodzie należy zblędować na jak najdrobniejszą pulpę – czyli aby ten papier stał się niemal ciekły z wodą – czyli tak zwana papka. Kolejny krok to przygotowanie podłoża do wylania tej papki do obeschnięcia oraz sprasowania aby powstałą zbita masa, jaka po wyschnięciu stanie się naszym upragnionym papierem czerpanym.

Najlepiej do tego wykorzystać gotowa ramę z drewna lub zbić samemu coś takiego. Spód powinien móc przepuszczać powietrze lub być stabilną płytą o ile nadmiar wilgoci będzie mógł uciekać bocznymi szczelinami.

Papkę papierową należy przelać do ramy a następnie mocno przycisnąć aby oddała ona nadmiar wody a tym samym lepiej się wszystko ze sobą związało i było stabilniejsze.

Kolejny krok to możliwość wyprasowania (jeszcze gdy jest wilgotny papier) go żelazkiem na średnim grzaniu aby całość jeszcze mocniej wygładzić i szybciej przygotować do wykorzystania. Tego typu papier idealnie można zastępować pergaminy i imitować jego bardzo stary wygląd. Wykonanie jest jak widać bardzo proste i faktycznie szybkie.

Jeśli natomiast ktoś chce aby miał on inny kolor niż biały to należy do wody jaka jest wykorzystana podczas blendowania dodać odpowiedni barwnik – wtedy masa papierowa zostanie zabarwiona zgodnie z kolorem zastosowanego barwnika.

Warto także zwrócić uwagę na to jak mocno należy wyprasować papier – chodzi tutaj o pożądaną jego grubość. Sposób jest bardzo tani i wydajny, więc jeśli ktoś potrzebuje tego typu papierów, to na pewno warto zrobić je samemu. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *