Jak zrobić półki w wnęce

Półki wnękoweBardzo fajną rzeczą jest posiadanie własnej półki w domu. Półka taka, jaką opisze ma powstać w wnęce czyli by była ładnym dopełnieniem konturów pokoju lub nad drzwiami. Przygotowanie półek jest bardzo prostą rzeczą.

Na początek zadbajmy o materiały do budowy. Wszystko czego potrzebujemy to: coś co będzie robiło za półkę, 2 kątowniki lub podpórki drewniane, kilka długich śrub, wiertarka, poziomica, końcówki do wkręcania śrub oraz metrówka.

Jak zbudować półkę w wnęce lub nad drzwiami wnękowymi – zaczynamy od wymierzenia czy nasze ściany w wnęce są proste, jeśli tak odmierzmy odległość między obiema ścianami a następnie tak docinamy naszą półkę aby była idealnie dopasowana do wnęki w przypadku zastosowania drewnianych podpórek.

W przypadku stosowania kątowników musi być to prześwit około 3 mm z każdej strony od ściany między półką. Gdy mamy już dociętą półkę należy zająć się jej mocowaniem.

Do mocowania półki stonujemy wcześniej wspomniane kątowniki lub podpórki drewniane które powinny być w długości na szerokość półki. W przypadku kątowników nawiercamy ścianę na miejscach otworów w kątowniku i przykręcamy go do ściany – pamiętajmy zawsze w ten sposób aby tworzył on próg z jednego swojego boku na półkę.

W przypadku klocków drewnianych mocowanie wygląda tak samo jak z kątownikami, z tą różnica że muśmy je przewiercić i dopiero wtedy wkręcić w ścianę. Klocki drewniane mogą być zarówno nad półką jaki pod nią. Gdy dobrze wyheblujemy i wygładzimy to wszystko papierem ściernym, oraz potem pomalujemy prezentuje się to naprawdę świetnie.

Półki takie można montować nie tylko w pustych wnękach ale także nad drzwiami wnękowymi, należy pamiętać że zarówno do kątowników jak i klocków drewnianych należy przykręcić potem półkę. Jak szerokich użyjemy podpórek i kątowników tak nasza półka będzie odporna na dane obciążenia.

Pamiętajmy że na takich półkach nie stawiamy w przypadku nad drzwiowych rzeczy mogących spaść, a już nigdy ciężkich mogących komuś zrobić krzywdę. Zapraszamy do następnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: