Jak zrobić prosty łuk

łuk domowej robotyZrobienie własnego łuku w prostej metodzie jest bardzo łatwym zadaniem. Do tego nie trzeba mieć żadnej wprawy ani wiedzy, wystarczy tylko przeczytać ten artykuł.

Wykonanie łuku o jakim tutaj pisze jest nie tylko proste ale i szybkie w wykonaniu. Co więcej takie łuki wcale nie ustępuję tym kupnym w sile i nośności strzały.

Jak zrobić łuk – zacznijmy od tego że do wykonania samodzielnie łuku potrzeba nam drewna na jego majdan. Najlepszym drewnem będzie zawsze ogólnodostępna leszczyna.

Należy wybrać z drzewa leszczyny proste pałąki o długości około 2 m i grubości od 2 do 4 cm. Kijki te muszą być proste i nie powinno się ich obdzierać z kory drzewnej. Drzewo leszczyny jest wybierane z tego powodu że jest bardzo giętkie i odporne na odkształcenia.

Kolejna ważna rzecz to wykonanie cięciwy. Może być to mocna gruba żyłka wędkarska lub sznurek. Cięciwa w łuku powinna być bardzo wytrzymała, nie rozciągliwa i stosunkowo cienka. Cięciwę mocuje się z dwóch końców łuku – tak aby mocno go naginała w kształt sierpa. Cięciwa w łuku powinna być przymocowana na końcach leszczyny, na tyle mocno aby się nie ślizgała.

Mocowanie dobrze wykonać przez przygotowanie wcześniej nacięć na szczytach majdanu (kija leszczyny). Nacięcia najlepiej gdy są rowkami w które zagłębie się mocuje swobodnie część cięciwy. Rowki te służą także do prowadzenia cięciwy na prostej linii i napinania łuku.

Łuk przy zakładaniu cięciwy powinno się nagiąć na tyle mocno aby przyjął odpowiedni kształt. Następnie mocuje się cięciwę i dodatkowo ją napina na wcześniej wspomnianych rowkach.

Łuk jest gotowy. Jego wykonanie trawa koło 10 minut jeśli ma się przygotowany kij leszczynowy oraz cięciwę. Do łuku dobrze jest przygotować strzały. O tym pisze w innym artykule. O tym jak samemu zrobić łuk i inną broń miotającą warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *