Jak zrobić returnboard do tenisa stołowego

Returnboard do tenisaReturnboard do tenisa stołowego to urządzenie pozwalające trenować grę na stole do tenisa samodzielnie bez udziału partnera. Jest to płyta, która po odbiciu od niej piłki ponownie zwraca ją na drugą stronę stołu – a więc można od niej odbijać piłkę w nieskończoność i ćwiczyć technikę gry.

Returnboard służą przede wszystkim do treningu uderzeń oraz powtarzalności piłek z rotacją topspinową. Bardzo dobrze się sprawdzają gdy nie ma się do treningu innej osoby oraz do szybkich piłek, gdzie liczy się wyrobienie techniki oraz celności.

Zrobienie własnego Returnboarda jest bardzo proste. Nie trzeba do tego żadnych specjalnych konstrukcji. Wystarczą w zasadzie nawet odpadki ze starych mebli czy elementów budowlanych.

Należy przygotować dwie nogi – mogą być z drewna – mają one za zadanie utrzymywać płytę od której będzie odbijać się piłka w pozycji pochylonej lub prostej. Należy przygotować dwie nogi identycznej długości – mogą być z listewek lub innego kawałka drewna. Następnie do ich dolnej krawędzi należy przykręcić lub przybić poprzeczne kawałki drewna – będą służyły za podstawę.

Podstawa nóg jest do tego, aby urządzenie się nie przewracało i stabilnie stało na podłożu – czyli powierzchni stołu do tenisa stołowego. Długość podstaw powinna być na tyle obliczona – aby nie przeważała płyta na dowolnym ustawieniu i nie odprowadzała co wywrócenia się całej konstrukcji.

Długość podstawy nóg oraz samych nóg wynika więc z wysokości zastosowanej płyty.

Płyta czyli powierzchnia od jakiej odbija się piłka – może być wykonana z płyty MDF lub dowolnej innej wiórowej w oleinie lub bez okleiny. Można do tego wykorzystać odpadki po szerokich parapetach, półki ze starych mebli czy drzwiczki meblowe. Ważne aby płyta była równym prostokątem.

Następnie przytwierdzamy zrobione wcześniej nogi do płyty po obu jej bokach. Ważne aby wysokość przykręcenia nóg była identyczna z każdej strony płyty. Nogi można przykręcić wkrętami. Dobrze jak jeden z nich będzie miał motylek ułatwiający sterowanie dociskiem.

Można zastosować także zwykłe wkręty – z czego dokręcić je na tyle, aby był możliwy ruch płyt w dowolnej pozycji Returnboarda. Natomiast musi być na tyle silny aby płyta sama nie zmieniała swojego położenia (pochylenia) podczas treningów.

Płyta powinna być wyposażona w okładzinę – bez niej piłka będzie zawsze wracała o rotacji wstecznej (kontumacja tego co było uderzone). Można kupić najtańsze dowolne okładziny na kwadracie i nakleić na płytę. Należy to robić równo miejsce przy miejscu, kleimy je tak samo jak na deskę rakietki do tenisa stołowego.

Okładziny pozwolą prawidłowo działa Returnboardowi – bez nich będzie trudno utrzymać tor lotu piłki i jej oddawanie przez urządzenie. Okładziny po kontakcie piłki odwracają rotację przez co topspin uderzony na płytę zwraca nam odwróconą rotację – czyli ponownie topspina a nie backspina jak takich okładzin nie będzie.

Zrobienie własnego urządzenia Returnboard – jest co do samej konstrukcji praktycznie bez kosztowe – można do tego wykorzystać dowolne odpadki z mebli, regałów itp. Natomiast głównym kosztem będzie zamocowanie na nim okładzin – czyli ich zakup.

Tak czy inaczej wyjdzie to znacznie taniej niż zakup takiego w sklepie już gotowego. Jeśli zrobimy go samemu to zaoszczędzimy nawet 80% ceny sklepowej. Jeśli szukamy takiego rozwiązania do klubu – to warto aby wykonał to ktoś zmyśli i także samemu zastosować na nim najtańsze okadzimy. Zdecydowanie wyjdzie i tak kilkakrotnie taniej a konstrukcja i działanie jest bardzo proste. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie.

2 komentarze

  1. Ślązak pisze:

    Nawet nie sądziłem, ze może być to takie proste. Zawsze mi się wydawało iż budowa tego będzie mocno skomplikowana. Musze takie coś zorganizować sobie na stole w pawilonie. Ogromne podziękowania ze ten poradnik jak zrobić to samodzielnie.

  2. Wrocek pisze:

    Używałem takie urządzenia jak grałem w klubie. Nie specjalnie lubiłem z niego korzystać, bo wymaga to skupienia na jednym punkcie i szybko może nudzić. Do takich treningów z 5 do 10 minut jest ok. Natomiast w dłuższym czasie jest to trochę zbyt nudne i męczące. Ale do ćwiczenia topa szybkiego i powtarzalności jak najbardziej warto co jakiś czas używać returnborda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *