Jak zrobić skaczące gumowe jajko

Jajo gumaSkaczące jajko to nic innego jak prosta sztuczka jaką każdy może wykonać samemu we własnym domu. Całość polega na prostych reakcjach chemicznych jakie pozbawią dowolne jajko wapnia znajdującego się w skorupce.

Dzięki temu powłoka jaka utrzymuje surowe jajko stanie się całkowicie elastyczna. Warto dodać że tego typu jajka raczej nie nadają się potem do spożycia.

Doświadczeniem lub magiczną sztuczką można nazwać skaczące jajko na te różne sposoby – tak czy inaczej jest to ciekawa rzecz jaką samemu można szybko i bez komplikacji wykonać za sprawą podstawowych składników kuchennych. Do tego nie trzeba nic wielkiego ani specjalnego.

Potrzeba będzie oczywiście zwykłego kurzego jajka lub innego jakie jest duża (oczywiście surowego) następnie ocet – im mocniejsze jego stężenie tym lepiej bo będzie szybciej działał.

Jajko zanurza się w całości w occie na dłuższy czas i ewentualnie przykrywa ten pojemnik dekielkiem aby zapach octu nie roznosił się po pomieszczeniu. Po jakimś czasie sami zobaczycie że jajko straciło swoją skorupę i twardość oraz stało się całkowicie gumowe – elastyczne. Można nim delikatnie odbijać od miększego podłoża.

Sztuczka jak widać jest bardzo prosta w wykonaniu. Skaczące jajko to fajna zabawa choć raczej po jej wykonaniu już jajko trzeba nastawić na zmarnowanie – trudno będzie je normalnie ugotować a tym bardziej po przez nasiąkanie octem, też nie nadaje się do spożycia nawet jako surowe.

Warto wspomnieć że im grubsza skorupka jaja tym więcej czasu potrzebuje ciecz na jej odwapnienie.

Ciecz w postaci octu po zakończony doświadczeniu można wylać do zlewu lub toalety, nie należy także jaj ponownie wykorzystywać do celów kulinarnych. Jajko po wykonanej z nim zabawie lub doświadczeniu można swobodnie dać na kompost jako nawóz.

Warto wykonać to zadanie samemu, aby się przekonać jak działa ocet na wapno oraz jak będzie ciekawie zachowywało się po tym wszystkim tytułowe jajko. Zapraszamy także do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Sardenek pisze:

    W sumie tak zawsze jest jak się pozbędzie wapnia. Ze skorupki idzie to szybko. I teraz cyk warto się zastanowić – skoro jaco można rozpuścić w skorupie colą – to co się dzieje z Waszymi zębami pijąc taki napój? To samo tylko szybciej przepływa ale tak samo sobie ludzie niszczą uzębienie. A potem ból i rozpacz ile to kosztuje naprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *