Jak zrobić stół do tenisa stołowego

Stół tenis stołowyStół to tenisa stołowego musi posiadać odpowiednie wymiary czyli 152,5 cm szerokości oraz 274 cm długości. Wysokość siatki to 15,25 cm wysokości oraz linie krawędzi o kolorze białym szerokości to 2 cm.

Wysokość stołu to 76 cm. Idealnie na środku stołu wzdłuż musi być pasek o szerokości 30 mm rozdzielający połowy całego stołu.

Do wykonania stołu do tenisa potrzebujemy co najmij 4 rurek na nogi zakończonych na górze połączeniem między sobą, na którym będzie leżał stabilnie blat stołu. Następnie płyty OSB wodoodpornej pokrytej okleiną lub płyty wiórowej także pokrytej okleiną. Płyty te docinamy do rozmiaru podanego stołu. Następnie ważne jest to, aby nie były cieńsze niż 22 mm a im grubsze tym lepsze.

Stół możemy jeżeli okleina jest jasna pomalować na ciemno zielony kolor. najlepiej farbą wodoodporną tak jak jest opisane powyżej. Farba taka powinna być średnio śliska po wyschnięciu – może być olejna ale lepsze są takie do malowania drewna.

Boki stołu możemy zabezpieczyć impregnatem do drewna aby się nie uszkadzały od warunków pogodowych. Blat stołu może leżeć bez mocowania na rurkach które musimy tak przygotować aby było to wszystko stabilne i nieruchome.

Rurki można pospawać by tworzyły stelaż na stół lub je tak poskręcać. Stopki rurek powinny mieć podstawy aby zapewnić większą sztywność. Jeżeli blat stołu jest z grubej płyty może być w niego od spodu wkręcone mocowanie do stelażu, wtedy stół będzie nie składany.

Malowanie stołu do tenisa stołowego i jego przygotowanie to praca na około jeden dzień. Nie dlatego ze pracujemy cały czas nad nim ale że farba musi oschnąć. Stół tak przygotowany starczy na długi czas, a gdy zrobimy to starannie to będzie wyglądał naprawdę dobrze.

Warto dodać że nie jest to taki sam sprzęt jak kupny – kupne mają lepsze parametry odbić. Tego typu stół do tenisa nadaje się do gry rekreacyjnej na przykład na działce czy ogrodzie, można tez na nim pograć w domu jeśli jest do tego miejsce. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

4 komentarze

  1. Grzesław pisze:

    Jakiś czas temu chciałem też zrobić go samemu i stwierdziłem że ceny płyt MDF czy w okleinie grubej na co najmniej 18 mm są tak drogie że wyjdzie ręcznej roboty niewiele taniej. Dokładnie względem takiego na stelażu by był własny tańszy o jakieś 200 zł a więc nie warto – lepiej kupić było gotowy.

  2. Pinger pisze:

    Ostatnio też zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem zrobić własny stół do tenisa stołowego i też nie jest zły. Płyta laminowana wiórowa grubości 12 mm całkiem dobrze działa choć też jestem pewny że im grubsza tym lepsza. Farba emulsyjna zielona kosztowała także grosze bo wystarczy na taką małą powierzchnię mała puszka. Sprawdza się bardzo dobrze. Polecam łączny koszt był bardzo niski.

  3. Rekreacyjnie pisze:

    Witam, zrobiłem stół według tego poradnika z płyty laminowanej i działa bardzo dobrze. Wyszedł taniej nawet z farbą zieloną śliską do różnych powierzchni. Podkład stołu jest zrobiony także ręcznie. Ogólnie sprawdza się bardzo dobrze. Płyta 22 mm. Oczywiście tylko do wykorzystania w pomieszczeniach. Wychodzi razem to około 2x taniej niż kupno nowego gotowego jaki jest najtańszy.

  4. Tixy pisze:

    Zrobiłem własny, działał dobrze ale cenowo wcale faktycznie nie wyszło znacznie taniej niż kupny. Może taniej o 25% ale to przecież wtedy nie jest dokładnie to samo i czas pracy też się liczy. Dlatego lepiej kupić jakiś dobry ze sklepy niż robić samemu i tracić na to czas. Bo jednak to przecież stelaż, malowanie i całość aby wyglądał dobrze tak naprawdę będzie kosztowała sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *