Jak zrobić strzały do łuku

Własna strzałaStrzały do strzelania z łuku są dwojakiego typu. Pierwsze mocne przebijające o ostrych grotach i średnim zasięgu oraz lekkie, lecące bardzo daleko i zwane przeszywające.

Pierwsze są wykonane z drewna a drugie z trzciny – oczywiście to sprzęt amatorskiej roboty do ćwiczeń a nie profesjonalny.

Jak zrobić strzały do łuku

Strzały z drewna – tutaj musimy znaleźć lekkie drewno idealnie proste o długości do metra. Strzały muszą być cienkie więc do 0,5 centymetra grubości. Drawno ma być suche i obrane z kory całkowicie. Na końcu strzały robimy rozcięcie tak aby się ona rozchodziła na dwie strony na długości od 1 do 3 centymetrów. Jest to uzależnione od rodzaju grotu.

Prowizorycznym ale i dobrym grotem są gwoździe. Wkładamy gwóźdź łebkiem do rozcięcia tak aby wystawało ostrze na minimum 3 centymetry od rozcięcia drewna, następnie skręcamy całość mocno i ciasno drutem który jest odważnikiem strzały. Taka strzała jest już gotowa.

Bardziej profesjonalna wersja będzie się opierała na blaszce w kształcie trójkąta, którą wsadzamy także w to samo rozcięcie i i nawijamy na przykład nicią gdyż odważnikiem już jest sama ostra blaszka.

Strzały blaszkowe gdy lecą świszczą i obracają się wokół własnej osi – są bardzo niebezpieczne. Gwoździowe cicho lecą i bez fluktuacji przez co są mniej niebezpieczne.

Strzały trzcinowe – wybieramy proste trzciny (rosną na stawach) i końcówki odcinamy tam gdzie trzcina ma łączenia takie jak by narośla. Teraz do takich strzał możemy zastosować gwoździa małego bez rozcinania i nakręcamy na końcówkę także drut jako odważnik.

Jednakże te strzały nie mają służyć do wbijania się w coś lecz przeszywania, więc raczej nie stosujemy w nich grotów. Najlepiej gdy tylko końcówkę strzały która ma mieć także około metra długości owiniemy drutem. Tak aby przeważał przód nad całością. Strzały te mają najdalszy zasięg i są do celów typu kartka i tarcza strzelnicza lub snopek siana.

Na pewno wiele osób zastanawia się a gdzie pióra? otóż pióra w strzałach nie były tyle wykorzystywane tylko do stabilizacji lotu ale i do furkotania. Poprawiają one stabilność lotu o kilka procent. Je same umieszczamy po przeciwnej stronie strzały od grota. Powinny się rozchodzić na minimum 2 lotki z piór w 2 kierunkach równoległe. Najlepiej gdy są 4 z każdego kierunku jedna.

Opisane tutaj strzały mają osiągi dobre, choć nie maja przebicia strzał profesjonalnych. Tutaj chodzi o to jak zrobić sobie samemu strzały do łuku i postrzelać nimi do tarcz z papieru na różnych odległościach. Najlepiej jak tarcze są umocowane na sianie czy snopkach – strzały się wbijają wtedy  zawsze. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *