Jak zrobić szalunek do wylewki betonowej

Szalunek na betonSzalunek jest to termin stosowany w murarstwie i pracach budowlanych. Szalunki ułatwiają wylewkę betonu oraz innych mas mających przybrać kształty oraz rozmiary i grubości szalunków.

Szalunkiem więc nazywamy wszystko to co będzie ogranicznikiem zbudowanym do łatwiejszego rozplanowania masy murarskiej i wykończeniowej. Szalunki zazwyczaj są wykonane z drewna.

Jak zrobić szalunek – przygotowanie szalunków to czynność trochę złożona. Zaczyna się ją zawsze od miar. Na początek należy zebrać miary jak ma wyglądać nasz szalunek czyli jego długość oraz szerokości wraz z wysokością.

Szalunki jak wcześniej się wspomniało są wykonane z drewna czyli po prostu desek. Szalunek i jego przygotowanie rozpoczynamy od dobrania narzędzi którymi są deski, piła do drewna, gwoździe oraz młotek.

Pracę nad budową szalunku powinny wyglądać następująco. Wymierzamy wymiary pożądanego szalunku na miejscu w którym będzie on wykorzystany. Następnie przygotowujemy deski które układamy jedna obok drugiej. Deski te łączymy jednymi krótkimi w poprzek lub na ukos tak aby ściana przednia szalunku była zwarta i wytrzymała.

Deski i ich połączenia listwami nie powinny być zbyt mocno zwieńczone, te same deski wykorzystać można kilka razy.  Więc będzie pewnie taki szalunek rozbierany aby z niego zrobić inny za jakiś czas.

Szalunek powinien być umieszczony tak aby miał lekki prześwit między inną powierzchnią po to aby można było go wyciągnąć gdy wylewka zaschnie. Szalunki zabezpieczamy stemplami po to aby się nie krzywiły oraz trzymały równą postawę. Stemple to także zwykłe listwy podpierające tył szalunku aby się on nie przemieszczał i nie naginał.

Aby deski szalunku były czyste można go od strony wylewki pokrywać folią. Folia zostanie w wylewce a my wyciągniemy bez problemu czyste deski które będzie można wykorzystać do innego szalunku. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Luxmider

    U siebie sklepałem go z desek, zwykłe byle jakie dechy, byle wytrzymały rozpór betonowy. Zbite wszystko ładnie i po wyschnięciu sprawia równe i dobre wrażenie. Beton też robiłem mocny aby całość była trwała. Gorzej jak ktoś chce przyoszczędzić to potem traci podwójnie na poprawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.