Jak zrobić szybszy rower

Szybszy rowerSzybkość rowerów jest zależna od kilku różnych czynników. To aby zwiększyć szybkość naszych rowerów wcale nie musi być kosztowne, szybkość rowerów tkwi w kilku rzeczach o których w tym artykule.

Od czego zależy szybkość roweru – na samym początku trzeba napisać informację że szybkość roweru można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich będzie sprzęt i jego ustawienia, a drugą czynnik ludzki czyli sam rowerzysta.

Od rowerzysty zależy siła jaką dysponuję i jest w stanie włożyć w obrót korbą oraz odpowiednie doświadczenie podczas pokonywania dystansu w danym czasie – czyli umiejętności. W tym artykule skupimy się jednak na sprzęcie rowerowym.

Do szybkiej jazdy na rowerze potrzebna jest odpowiednia pozycja ciała. Czyli siodełko wyższe od kierownicy, to wymusi u nas opływowe nachylenie ciała. Kolejna i jedna z najważniejszych spraw to przełożenia w rowerze. Nie liczy się ich ilość (ilość służy tylko do przyspieszania) a wielkość.

Im korba roweru ma więcej koronek i jest większa tym szybciej jest w stanie jechać nasz rower. Im mniejsze zębatki z tyłu na kasecie tak samo szybciej jedzie rower.

Kolejna sprawa to ciężar roweru. Im rower jest lżejszy tym łatwiej go rozpędzić, wtaczać pod górę czy mniej wytraca się szybkości na zmiennym terenie. Wielkość koła ma znaczenie, im koła roweru są większe tym mniejszy nakład siły jest nam potrzebny do toczenia na większej odległości. Standardowo wybiera się koła 28 cali.

Kolejny bardzo ważny czynnik to szerokość koła – opony. Im węższa opona tym rower szybciej jedzie na twardej powierzchni. Opona która klasyfikuje się jeszcze do uniwersalnych szybkich to 1,5 cala. Do szybkości rowerów zbędne są amortyzatory, a nawet przeszkadzają gdyż bujają rower pionowo co wytraca jego szybkość.

Szybka jazda która wynika z sprzętu to, to co pisze wyżej. Reszta to już tylko doświadczenie rowerzysty. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *