Jak zrobić tarczę i lotki

Robimy tarczęTarcza do jakiej rzucamy lotkami to w większości przypadków elektrycznych narzędzi dart. Tutaj opisze jednak sposób przygotowania tarczy tradycyjnej wraz z lotkami.

Na początek wyjaśnienie, w standardowych tarczach gra się rzucając lotkami w cele wyznaczone na okręgach tarczy, z czego każdy okrąg o mniejszym obwodzie jest bardziej punktowany.

Tutaj w zależności od tarczy sam środek to 100 punktów lub 10. Tarcze w rozmiarach są dowolne i zależne od odległości z jakiej rzucamy. Tarczę do gry można przygotować na 2 rożne sposoby. Pierwszy sposób to tradycyjna tarcza na ostre lotki które się wbijają. Drugi sposób to zamiast lotek humanitarne kulki obszyte rzepem, bardziej nadające się dla zabawy dzieci.

Jak zrobić tarczę i ostre lotki – Na początek zajmijmy się tarczą bo jest to najprostsze. Aby ją zbudować należy mieć do wyboru albo płytę styropianu albo kawał deski – może też być gruby karton. Następnie cyrklem na papierze białym o formacie tarczy rysujemy okręgi o równych odstępach o coraz mniejszych kołach (jedno wpisane w drugie). Każdy okrąg możemy pomalować innym kolorem wewnątrz jasnym oraz oznaczyć jego punktację.

Sam środek tarczy powinien mieć kolor czerwony – on skupia uwagę najmocniej i w niego się celuje. Co do tarczy rzecz jest prosta, kartkę z narysowaną tarczą zawieszamy na wcześniej wymienionych płytach i gotowe. Na płytach nie rysujemy tarczy gdyż są one zawieszane na kartkach szybko wymiennych.

Jak zrobić ostre Lotki. Najbardziej prosty sposób a zarazem najlepszy to drewienko podobne od nóżek petard lecących w górę lub po prostu korpusy długopisów. W nich umieszczamy stabilnie jak najcieńszy gwóźdź. Zaraz za ostrzem nakręcamy śrubę aby się trzymała stabilnie, jest to obciążenie konieczne do stabilnego lotu.

Następnie bierzemy kawałki twardego papieru i tworzymy z nich pół okrągłe wycięcia na lotki. Lotki muszą być 4 i je rozmieszczamy na końcówkach drewienka z każdej strony jedna.

Lotki służą do równego lotu bez fluktuacji. Tak prowizorycznie wykonane lotki są w działaniu identyczne do kupnych. Oczywiście można kupić 4 lotki w sklepie i ominąć ten punkt (ale co to za zabawa). Wszystko w lotce musi być na sztywno i stabilne, aby się nie niszczyły za szybko a samo ostrze może mieć do 2,5 cm długości.

Jak zrobić tarczę na rzepu i lotki na rzepy – Tutaj jest większy problem, ale cały zestaw daje większą frajdę w zabawie no i nie dziurawimy ścian od niecelnych rzutów. Otóż tutaj należy wybrać materiał do którego lepi się rzep na tarczę i może ona być nawet cała czarna. Tarcze te są mniejsze a mają do 40 cm średnicy. Lotki czyli kulki muszą być pokryte rzepem ale nie koniecznie całe – wystarczy że będzie pasek rzepu co 1 cm.

Największym problemem jest tutaj zrobienie tarczy – materiał proponowany to z krótkimi nitkami na całości, gdzie naszyć trzeba nicią różnego koloru punktacje na zasadzie powyższej tarczy. Całości nie ma co opisywać wystarczy sobie wyobrazić jak to ma wyglądać i to realizować.

Co daje gra w lotki – po pierwsze bardzo mocno rozwija celność, czucie w dłoni wagi oraz wymierzenie jej do oddania wszelkiego rzutu do celu. Umiejętność skupienia się na celu. Lotki, łucznictwo, strzelectwo – opierają się na czymś podobnym.

Będąc dobrym w jednej z tych dziedzin zawsze się jest dobrym w każdej pozostałej – chodzi tutaj o skupienie. Najważniejsze jest to, że można naprawdę się fajnie bawić.  Na takiej zabawie nie ważne czy wykonamy ją sami czy kupimy. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *