Jak zrobić trenażer treningowy roweru

Trenażer do roweruRower treningowy to przedmiot sprawiający takie samo wyzwanie w wysiłku i działaniu jak prawdziwy rower jakimi się porusza po drogach. Treningowe rowery trzyma się w domach i są różnego rodzaju. Do zbudowania trenażera na rower potrzebny będzie prawdziwy rower.

Na początek z roweru który akurat nie jest nam potrzeby należy wymontować przednie koło. Gdy mamy już same widełki to robimy tak, mamy przygotowany stelaż z którego wystają 2 rurki otoczone na końcach zamontowaną przez nas pianką (przyklejoną) aby po włożeniu w nie widełek nie rysowały lakieru roweru.

Widełki muszą być w rurkach stabilnie i nie chwiejące się. Rurki są zamontowane do stojaka szerokiego na około 70 cm – po to aby rower trzymał się stale w pozycji stojącej i był na niej stabilny.

Następnie gdy mamy już stojący rower  treningowy należy zrobić coś co będzie odbierało naszą energię podczas kręcenia korbą i umożliwiało zarazem obrót kołem. Tutaj szybko na myśl przychodzi rzecz najprostsza do wykonania czyli hamownik – trenażer. Jest to płytka na której umieszczone są 4 rury na łożyskach obracające się niezależnie od siebie. Wykonanie hamownika nie jest trudne.

Wystarczy otoczka drewniana (jak skrzynka) w której wywiercamy otwory na ośki i mocujemy na nich wewnątrz rurki o takiej samej wielkości (4 wystarczają). Mocowania rurek są identyczne jak osi kół od roweru, więc nie powinno to być dla nikogo trudnością.

Wiąże się to z posiadaniem 8 łożysk i 4 osiek, 8 śrub dokręcających i być może podkładek aby rury nie stykały się z wcześniej wspomnianą obudową która by je hamowała. Rurki są zwykłe o średnicy 4-6 centymetra i długości 20 cm. Na obudowę której blatem są rurki obracające się od poruszania nastawiamy tylne koło roweru i możemy jechać.

Wiadomo nie jest to system regulowany ciężkości – opór przy tej średnicy rurek stanowi jak jazda na biegach 2 i 3 z przodu i tyłu – choć tutaj ma znaczenie nasza waga własna. Sama jazda nie różni się dużo od tej prawdziwej. Ciężkość obrotu zależy od zastosowanych rurek i ich średnicy im większa średnica tym ciężej.

Licznik rowerowy montujemy w tym przypadku na tylne koło roweru i możemy nabijać kilometry na rowerze przed telewizorem. Całość konstrukcji jest prosta. Warto przeczytać więcej jak zrobić inny trenażer lub jaki kupić w sklepie. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *