Jak zrobić trening wytrzymałościowy

TreningKażdy sportowiec biorący udział w zawodach i niestosujący się do porad naukowych od animatorów sportowych czy specjalistycznej kadry nie osiągnie w dłuższej mecie nigdy wyników powyżej przeciętnych. Każdy sportowiec musi znać pojęcie super – kompensacja i próg wytrzymałości całkowitej.

Jak zwiększyć wytrzymałość – Warto to przedstawić na wyborze jednej dziedziny sportu. Przykładem będzie jazda rowerem. Nie chodzi tutaj o samą jazdę i długie dystanse podczas jazdy ale o technikę jazdy. Do zwiększenia wytrzymałości najlepsze jest ćwiczenie jazdy na średnim dystansie opartej na obracaniu prędko korbą na małym oporze. Przykładem tego może być jazda na dystansie 15 km kręcąc na niskich biegach i starać się jechać jak najprędzej.

Niby nie męczące ćwiczenie w pierwszych fazach ale z czasem jest to prawdziwa męczarnia dająca wycisk. To ćwiczenie doskonale buduje wytrzymałość nóg i psychiki. Następnie druga wytrzymałość do samej jazdy sprint. Ją ćwiczy się przez samą jazdę w szybkim tempie na wysokich biegach bez zmiany.

Tutaj bardzo ważne jest w ćwiczeniu prędkości na początek jechanie na niższych biegach spokojnie kilka kilometrów w rozgrzewce a następnie przyciśniecie do prawie oporu – prawie gdyż cała siła maksymalna nie rozwija nas lecz psuje zdrowie i stawy kolanowe co odbije się w przyszłości.

Wydolność ćwiczy się jazdą średnią w prędkości z częstą zmianą biegów – czasami należy robić sobie ciężej a czasami lżej niż potrzeba w normalnej jeździe. Jest to rozwijanie nie tylko mięśni ale i oddechu który jest podstawą do pracy naszego organizmu w wysiłku.

Oddech jest tak ważny gdyż od niego zależy ilość energii jaką przerabiają mięśnie, dokładnie tutaj chodzi o ATP czyli paliwo w mięśniach beztlenowe.

Każdemu sportowcowi może być to przydatne przygotowanie. Powinieneś wiedzieć co to super kompensacja. Termin ten oznacza nadwyżkę energetyczną wywołaną wcześniejszym wysiłkiem fizycznym. Najprościej ująć to tak, im mocniej się zmęczymy tym więcej mamy energii po odpoczynku ponad pozom przeciętny.

Sportowcy przygotowują się w ten sposób, że ciągle zwiększają maksymalny próg wytrzymałościowy przez zjawisko superkompensacji.

Planowane jest to tak, że jednego dnia wykonujemy pracę odpoczywamy aby pojawiło się zjawisko super kompensacji, gdy jest osiągnięta następnie możemy wykonać większy wysiłek przez zwiększenie progu wytrzymałości dzięki  super kompensacji. Progi te można zwiększać oczywiście do jakiegoś progu wytrzymałości ostatecznego.

I to się wyczuwa, jest to średnio dla osoby uprawiającej sport podniesienie 4 krotne progu a nie ćwiczącej 12 razy progu max, ale mniejszymi krokami. Najważniejsze jest to aby najpierw rozgrzać mięśnie które biorą udział a potem ćwiczyć poprawę swoich osiągów. O tym jak ćwiczyć i robić treningi warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: