Jak zrobić worek bokserski – treningowy

Worek bokserskiW sklepach sportowych mamy obfity wybór worków treningowych. Ostatnio także większe markety mają ten asortyment. Przed zakupem worka do ćwiczeń należy sprawdzić jaki on jest ciężki oraz twardy.

W większości przypadków jest on wypełniony specjalną watą lub gąbką, przez co nadaje się tylko do zawieszenia dla pokazu a nie prawidłowych ćwiczeń.

Prawdziwy worek treningowy nie powinien być jak gąbka, ale na tyle twardy że każdy cios nie wbija się w niego więcej niż około 5 cm. Worki z prawdziwego zdarzenia do ćwiczenia nie są także lekkie – ważą one różnie od 10 przez 90 i więcej kg. W sklepach znajdziemy nawet duże worki które uniesiemy na jednym palcu – co źle o nich świadczy.

Worek do ćwiczeń można zrobić samemu, w szczególności taki do kopnięć oraz ciosów standardowych. Każdy worek musi być przytwierdzony do sufitu lub belki go unoszącej. Najlepiej gdy zawieszenie nie jest jedną linką punktową lecz 4 oddalonymi od siebie o 10 cm tworzącymi kwadrat. Takie rozwiązanie daje dość spore usztywnienie worka podczas treningu.

Dodatkowo w zależności od miejsca ćwiczeń można worek przypiąć do podłogi od spodu, aby całkowicie go usztywnić. Worek wykonany przez nas musi być bardzo silny i wytrzymały na łączeniach. Trenując systematycznie siła naszych uderzeń staje się nie tylko silniejsza ale i szybsza co prowadzi do coraz większego napięcia podczas ciosu na łączeniach worka treningowego.

Jak samemu zrobić worek treningowy – W zależności czy ma to być worek służący na lata i odporny na wszystko czy tylko do ćwiczeń od czasu do czasu wybieramy jego budowę. Skupimy się tu na worku który będzie służył przez długie lata. Sama budowa jest tania w porównaniu z gotowymi. Na początek musimy mieć materiał wystarczający na budowę poszycia naszego worka.

Materiał musi być mocny i nie z tych najcieńszych. Worek powinien mieć 1,2 metra długości oraz około 50 i więcej cm szerokości. Materiał zszywamy maszyną gęsto tak aby tworzył on rurę, następnie docinamy okrąg materiału na spód i przyszywamy to do jednej strony rury całkowicie i bardzo mocno, najlepiej wielokrotnie – przyszycie te tworzy dno worka treningowego.

Teraz zajmiemy się jego obudową. Materiał może być do ciosów nożnych lecz w ciosach rękoma będzie on zdzierał skórę, więc trzeba go czymś powlec. Najlepszy i najtańszy sposób to skaja czyli sztuczna skóra lub inny materiał typu zbliżonego do skóry, najlepiej z drugiej strony powleczonego nitkami dla umocnienia. Można też przed zszyciem rury materiału naszyć jedną warstwę na drugą s skórą. Gdy mamy już boki i mocny spód teraz zajmiemy się górą.

Tworzymy wykrój także kołowy z tą różnicą że musi mieć on już podszyte boki, tak aby była tam wolna przestrzeń na przeciągnięcie zsówki czyli sznura mocującego worek i ściągającego jego zawartość. Gdy górę przyszyjemy tak samo mocno jak spód wypełniamy worek. Nie wypełniamy go piankami ani żadnymi gdy ma on służyć ćwiczeniom a nie zabawie.

Worek wypełnić można praktycznie tylko 3 rzeczami: Piachem (po to mocne szycie bo jest bardzo dobry i ciężki) lub Trocinami byle suchymi lub pociętymi gazetami. W przypadku trocin lub gazet nie wystarczy do środka włożyć je luzem – należy wszystko kilkakrotnie  ubijać na siłę ile się da.

Po krótkiej zabawie z workiem powtórnie potarzamy napełnianie, bo na pewno wszystko się tam już ugniotło robiąc miejsce.

Czytając czym wypełnić worek na pewno domyślacie się że musi być on nie tylko bardzo mocny ale także i szczelny – po to jest grubawy materiał mocny na szwach i gęstych oraz powłoka nie tylko do uderzeń pięścią ale i chroniąca przed wysypywaniem zwartości. Taki worek  treningowy będzie nie do zdarcia.

Co do samych ćwiczeń efekty są następujące: Szybkość ruchów zwiększa się z ilością poświęcanych na ćwiczenia godzin, jasne że do pewnego stopnia. Siła uderzenia nie zwiększa się tylko przez moc lecz także przez szybkość.

Worek treningowy nie służy do wyładowywania swojej agresji choć może być i stosowany do tego. Jest on dobrym elementem na poruszanie się – tutaj wszystkie mięśnie pracują. Worki tego typu są stosowane w klubach bokserskich i Kig-bokserskich. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Jeden komentarz

  1. Arbuse pisze:

    Zrobiłem coś takiego ze skóry syntetycznej, a ten materiał miałem wycinany z dużych kurtek i płaszczy kupionych za grosze w lumpie. Super wyszło, wszystko działa bardzo dobrze i bez problemu. Nie jest idealnie kształty ale po co mi taki, ważne że działa super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: