Jak zrywać stare tapety – sprawdzony sposób

Usuwanie starych tapetPodczas remontów bardzo często trzeba zrywać stare tapety ze ścian a czasami dodatkowo sufitów. Tapety bywają różne w trudności ich usuwania i jest to zależne od ich wykonania a także podłoża na jakim są naklejane.

Zrywanie tapet w sposób rozsądny opiera się praktycznie na jednym i najprostszym a zarazem najlepszym sposobie. Do tego nie potrzeba żadnych urządzeń ani dodatkowych wydatków.

Niezbędne do zrywania starych tapet będzie zwykła ciepła woda oraz pędzel lub wałek i dowolna szpachelka. Opisana tutaj metoda będzie zdecydowanie najlepsza do zastosowań prywatnych.

Istnieją maszyny tworzące parę wodną, pomagające zrywać stare tapety – jednakże nie ma sensu ich kupować, jeśli robi się remont tylko prywatnie i to raz na kilka lat. Maszyny te mają sens tylko jeśli ktoś pracuje w sektorze remontów i ma często zadania zdejmowania warstwy tapet – ale nie do zastosowań prywatnych. Raz na jakiś czas.

Jak zrywać stare tapety krok po kroku. Trzeba nalać czystej i ciepłej a nawet gorącej wody do miski lub dowolnego innego naczynia. Następnie niezbędny będzie dowolny wałek lub pędzel do malowania. Najlepiej aby były one trochę większe, by szybciej pokrywały większą powierzchnię. Optymalna długość krycia około 18-20 cm.

Na wałek lub pędzel należy nabrać wody (zamoczyć go w przygotowanej wodzie w misce). Następnie malować pędzlem lub wałkiem z wodą tapety, które chcemy zedrzeć. Malujemy wodą od razu na tapecie tak aby dobrze je namoczyć – pewnie będzie wymagało to kilku warstw nanoszenia wody.

Tapeta wciąga wodę i zaczyna się rozwarstwiać z podłożem. Im mocniej ją namoczymy tym łatwiej zacznie schodzić. Należy dobrze namoczyć tapety, dać kilka razy warstwę wody. Dobrze to robić na dużej powierzchni, aby woda zdążyła wejść w głąb tapety a potem można było zdzierać duże jej płaty.

Najłatwiej schodzi tapeta na ścianie z betonu czy gipsu lub tynku. Ogólnie na podłożach twardych schodzi najlepiej. Najgorzej gdy jest naklejona na inne tworzywo z papieru, czyli przykładowo płyty gipsowo kartonowe. Nie musi być to zawsze problemem – ale w tym wypadku może tak się zdarzyć.

Bywają także tapety, które słabo chłoną wodę. Należy je wtedy ponacinać lub zadrapać aby miały szczeliny gdzie będzie łatwiej przenikać woda.

Czasami bywają miejsca gdzie tapeta zrywa się bardzo opornie. Wtedy należy wykonywać namaczanie powoli i długotrwale z jej na przemian z próbą zrywania.

Zrywanie tapety to nic innego jak namoczoną jej wodą i podważanie szpachelką a następnie ściąganie. Jak dobrze się namoczy tapety to schodzą z reguły bardzo łatwo bez najmniejszych problemów.

Problem może być w tych, które nie chłoną wody lub użyto kleju, który słabo rozpuszcza się w wodzie. Wtedy trzeba więcej razy je nawadniać i zrywać jak było wspomniane wcześniej kawałkami.

Istnieją także pływny pomagające zrywać tapety – mają za zadanie rozpuszczenie kleju lub rozmiękczenie starych tapet. Naszym zdaniem jednak nie warto ich używać – nie pomagają za wiele względom czystej ciepłej wody. Jest to wydatek bez sensu – bo z wszystkim poradzi sobie mocno ciepła woda oraz szpachelka.

Jeśli zostaną miejsca po zerwaniu tapet nierówne z jej pozostałościami lub wgłębienia. To przed malowaniem lub ponownym tapetowaniem, powinno się je zaszpachlować gipsem lub gładzią tynkarską.

O przygotowaniu podłoża do malowania jest osobny artykuł na portalu. Zrywanie starych tapet to nic trudnego – wymaga tylko chwili cierpliwości oraz dobrego namoczenia starych tapet. Nie pozostaje nić innego jak zięcia się do pracy i nie odczekiwaniu aż ponownie przeschną przed ich zerwaniem. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. BudoS

    Od lat tak zawsze robię jak w tym artykule. Dokładnie to i moim zdaniem jest najlepszy sposób. Wystarczy woda a ludzie wydają wiele gotówki na jakieś chemiczne środki. Bywa faktycznie jakaś tapeta mega trudna do usunięcia, ale to wystarczy więcej wody. No chyba że ktoś kleił je na inny klej niż do tapet to wtedy może mieć większy problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.