Jaką gitarę wybrać – najlepsza

Dobra gitara do graniaGitara jest to instrument strunowy o specyficznym brzmieniu, aby ten instrument był dobry warto posiadać nie pierwszy lepszy ale z pewnymi założeniami technicznymi. Na wstępie można odradzić zakup gitar w sklepach nie muzycznych gdyż jest to zazwyczaj najgorszej klasy sprzęt.

Ważną zasadą jest to, że jeżeli chcemy kupić gitarę tylko po to aby imponować dziewczyną naszą grą to praktycznie można zagwarantować że się nie nauczymy na niej grać. Sama gra na gitarze jest bardzo trudna i wymaga poświecenia dużej ilości czasu, ale ten artykuł jest o samych gitarach i jakie gitary kupować więc przejdźmy do rzeczy.

Gitary powinny spełniać takie założenia techniczne jak posiadanie regulowanego gryfu – jest to ramie gitary na której łapiemy chwyty – regulacja powinna znajdować się zawsze w bębnie rezonansowym, czyli tak zwanym pudle gitary posiadającym dziurkę na tworzenie dźwięku.

Regulacja ta jest trzpieniem na klucz imbusowy który odpowiednio naciąga gryf gitary lub go luzuje co ma istotne znaczenia do dostrajanie jej dziku.

Każda gitara z założenia posiada motylki regulujące struny – powinny być one wykonane oczywiście z metalu, struny w gitarze klasycznej mogą być winylowe czyli coś na wzór plastiku ale nie jest to trwały element – po prostu szybko się wyciągają.

Dobra gitara ma zawsze struny stalowe. Na początkach nauki z gitarą mogą być one istną katorgą gdyż będą rozdrapywać palce i zdzierać z nich opuszki przy częstych ćwiczeniach.

Pudło rezonansowe powinno być wykonane z średnio grubego drzewa – w tanich gitarach jest to sosna lub klon – mają one ładne brzmienie ale elementy szybko ulegają deformacji z powodu bardzo miękkiego drzewa.

Dobrze jak gitara ma malowanie nie odpryskowe. Łatwo to rozpoznać na zasadzie obadania całości pokrycia farbą lub lekkim sprawdzeniu farby pod paznokieć. Farba która jest zazwyczaj bardzo błyszcząca i śliska lubi z czasem odpryskiwać.

Gitary maja różne oddalenia strun od progów – im większe oddalenie tym trudniej złapać chwyt a im mniejsze to tym łatwiej złapać więcej nut niż powinniśmy. Optymalne oddalenie to od 1 do 2 mm.

Stopka gitary dobrze jeśli jakowaś istnieje – jest to oparcie spodu gitary po to aby się nie niszczył jej bęben. Stopka to zwyczajne wybrzuszenie przypominające na przykład guzik.

Także jest przydatne mocowanie na pasek do gitary – jest to tylko jednak dodatkowy atut. Gitara powinna posiadać 6 strun o rożnej grubości – pamiętajmy że gitary są lewe i prawe czyli dopasowywane do preferencji osób.

Prawie każda gitara jest prawa i osobie leworęcznej będzie ciężej się na niej nauczyć grać. Sama gitara nie może być ciężka i powinno być w niej jak najwięcej prawdziwego drewna – wykończenia mówią o klasie gitary, im lepiej wykończona tym lepiej, gdyż widać że jest robiona staranniej niż nieszczelne pudła rezonansowe w przypadku sklejek robionych masowo i byle jak.

Poza tym warto zanim ją kupimy przemyśleć czy aby na pewno tego chcemy – i wypróbować jej brzmienie – po prostu czy nas ciągnie. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *