Jaką grzałkę do akwarium wybrać?

Grzałka do akwariumZadaniem każdego akwarysty, tego początkującego lub mającego spore doświadczenie w hodowli ryb, jest jak najlepsze odwzorowanie warunków, w których żyją one w środowisku naturalnym.

Błędy lub znaczne zaniechania w opiece nad fauną i florą, która zamieszkuje akwarium, mogą prowadzić do chorób, pogorszenia zdrowia, zastopowania rozwoju, a nawet śmierci osobników. Dlatego już na początku swojej drogi z akwarystyką, musisz wiedzieć, jak dobrać grzałkę do akwarium – i właśnie na tym rodzaju sprzętu akwarystycznego chcemy się skupić.

Dlaczego dobór grzałki do akwarium to taka ważna sprawa?

Temperatura wody, zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych zdarzeń, a nawet chorób ryb. Zbyt zimna woda przyczynia się do ograniczenia zdolności rozrodczych ryb, a nawet karłowacenia niektórych gatunków. Niska temperatura wody powoduje osowienie ryb, a zbyt wysoka sprawia, że stają się nadpobudliwe, a często nawet agresywne. Również roślinom w akwarium nie sprzyja źle dobrana temperatura, która przede wszystkim sprawi, że nie będą się rozwijać.

W naturalnym środowisku ryby, szczególnie te słonowodne, zamieszkują oceany, w których panuje tropikalny, ciepły klimat. Woda stale ogrzewana jest przez słońce, dlatego zakładając akwarium morskie, wydajna grzałka to obowiązkowy sprzęt każdego akwarysty. Nie inaczej jest z akwarium słodkowodnym, gdzie temperatura wody jest niższa, co nie oznacza, że nie trzeba jej dogrzewać.

Jak działa grzałka w akwarium?

To oczywiste — grzałka w akwarium ogrzewa wodę, ale to nie jedyne jej zadanie. Większość modeli ma wbudowany termostat, który kontroluje temperaturę w zbiorniku, przez co właściciel akwarium nie musi już stale zerkać na termometr. Grzałka z termostatem (termoregulatorem) daje możliwość ustawienia temperatury dziennej i na noc, programując cykle, które będą działały automatycznie, tworząc idealny zakres temperatury dla mieszkańców akwarium. Większość grzałek powinna pracować w pełnym zanurzeniu, gdyż wtedy działają najbardziej precyzyjnie. Modele oferowane przez producentów sprzętu akwarystycznego są wodoszczelne, całkowicie bezpieczne dla żywych organizmów, a zamontowane przyssawki sprawiają, że grzałka ma swoje miejsce w akwarium, nie zabierając zbyt wiele przestrzeni mieszkańcom zbiornika.

Jaka grzałka do akwarium? Poznaj rodzaje grzałek

  • Grzałki z termostatem

Jak wspominaliśmy, grzałka z termostatem jest najczęściej wybierana przez akwarystów. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a także zadbać, aby zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura nie zaszkodziła naszym wodnym osobnikom. Pomimo wielu ważnych funkcji grzałki z termostatem nie są drogie — te od sprawdzonych producentów sprzętu akwarystycznego kupisz w sklepie internetowym Aquario. Dostępne są zarówno te wykonane ze stali lub ze szkła — całkowicie bezpieczne dla ryb, jak i niewpływające na parametry wody.

  • Grzałki zewnętrzne przepływowe

Wybierane w celu zaoszczędzenia miejsca w zbiorniku i zachowania przejrzystości aranżacji, montowane są poza akwarium i działają poprzez podłączenie do węża wylotowego filtra zewnętrznego. Taka instalacja pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę po całym zbiorniku.

  • Kable grzewcze i maty grzewcze

Pomimo że są wodoodporne, stosuje się je głównie z myślą o terrariach i akwariach roślinnych. Ogrzewają zbiornik od spodu i często są dodatkowym źródłem ciepła dla gatunków wymagających wysokich temperatur, w naturalnym środowisku lubiących wygrzewać się na słońcu i rozgrzanej powierzchni.

Jak dobrać grzałkę do akwarium?

Zanim zakupisz grzałkę, upewnij się, że jej wydajność wystarczy, aby ogrzać całe akwarium. Przy dużym zbiorniku najlepiej zastosować lepszej jakości grzałkę z termostatem, która działa w pełnym zanurzeniu bez przerwy. Nie może ona parzyć ryb, dlatego koniecznie kup grzałkę ze sprawdzonych źródeł! Mniejsze zbiorniki będą wymagały doboru sprzętu montowanego na zewnątrz.

Jeśli będziesz miał wątpliwości, upewnij się, jak podłącza się tego rodzaju sprzęt. Kupując w sklepie akwarystycznym Aquario, możesz skorzystać z fachowej porady specjalistów, którzy również prywatnie pasjonują się akwarystyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *