Jaką kamerę internetową wybrać

Kamera wwwPrzy wyborze kamery internetowej odgrywa bardo dużą rolę wiele cech technicznych tego urządzenia. Warto przyjrzeć się bardzo dokładnie temu jak jest zrobiona, aby spełniała wszystkie oczekiwania użytkownika.

Na początku warto przyjrzeć się rozdzielczości obrazu jaki oferuje. Im rozdzielczość obrazu jest większa tym generalnie będzie on lepszy oraz możliwość jego większego ustawienia na monitorze a nie tylko mała widoczna ramka.

Kolejny ważny czynnik to klatki obrazu na sekundę (FPS) – im jest ich więcej tym będzie obraz bardziej płynny podczas oglądania i nagrywania – minimalna wartość powinna wynosić 30 kl/s.

Istotna także względem jakości obrazu jest ilość milionów pikseli oferowanych przez przewrotnik. Także i tym razem im jest ich więcej tym lepiej – gdyż ziarnistość obrazu będzie mniejsza, bardzo dobrze jeśli kamera obsługuje obraz w postaci HD. Minimalna wartość to około 1,2 Mpix – ale zawsze warto brać pod uwagę aby było tego jak najwięcej wraz z rozdzielczością obrazu i klatkami na sek.

Długość przewodu to bardzo istotna cecha jaka dyskryminuje większość tego typu urządzeń. Należy zawsze obliczyć jaka będzie potrzebna przed zakupem kamery internetowej – inaczej kabel może okazać się zbyt krótki a tym samym nie da się wygodnie zamocować urządzenia na monitorze lub w jego otoczeniu.

Wtyczki na przewodzie kabla – tutaj kluczową cechę mają dwa zastosowania sama wtyczka USB lub z dodatkowym wejściem na podłączenie mikrofonu. Sama kamera internetowa z mikrofonem o kablu tylko USB ma wszystko zintegrowane. Natomiast dźwięk teoretycznie może być lepszy jeśli będzie osobny wtyk mikrofonu na jacka 3.5 mm – jednakże są to różnice tylko odczuwalne dla melomanów. Bardzo ważna cecha aby łącze USB było co najmniej 2.0 a nigdy mniej.

Uwaga także na systemy operacyjne do jakich dane urządzenie jest kompatybilne – nie wszystkie kamery działają na każdym typie systemu komputera. Zawsze przed zakupem warto sprawdzić czy będzie on dobrze pracował z tym typem urządzenia.

Mocowania kamery internetowej bywają różne, same zaczepy na monitor, podstawki w postaci pajączków czy elastyczne przewody – to warto dobrać do własnych potrzeb – ważne aby kamera miała w sobie wbudowany mikrofon – to będzie znacznie ułatwiało pracę bez konicznego dodatkowego wyposażenia. Diody doświetlające także są przydatne – ale nie jest to cecha konieczna, często mogą one irytować jeśli nie da się wyłączyć ich świecenia nocą.

Niektóre kamery internetowe mają także przydatne funkcje w postaci monitorowania ruchu otoczenia, nagrywanie filmów oraz robienie zdjęć, ruchomy obiektyw 3D oraz dość istotna cecha – ustawienia ostrości ręczne lub automatyczne – to wszystko warto dopasować do własnych potrzeb.

Na koniec warto wspomnieć, że często rodzaj firmy też ma znaczenie, wiele kamer internetowych firm całkowicie nieznanych mimo głośnych haseł nie spełnia minimalnych lub jakościowych wymogów standardowego użytkownika – warto więc także sprawdzać opinie o danym produkcie przed jego zakupem oraz opisane parametry technicznie. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. MaDraw

    W laptopach jest wbudowana ale zawsze do max 1 Mpix – jak kupować osobną to jakąś FullHD i mająca super więcej niż 1K. No chyba, że ktoś nie chce jakości obrazu bo nie potrzebuje czegoś tam specjalnego. Wiele osób wykorzystuje dobre kamery jako te do nagrywania video bloga więc sprawa może być rozwojowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.