Jaką lornetkę i lunetę wybrać – najlepsze zasady i parametry

Laką lornetkę wybrać najlepsząJeśli chcesz wybrać naprawdę dobra lornetkę lub lunetę – musisz odrobinę orientować się w ich działaniu. Dzięki temu artykułowi dowiesz się na co należy zwracać uwagę, aby kupić naprawdę dobry sprzęt optyczny. Co więcej nie wydasz gotówki na coś co nie działa prawidłowo.

W pierwszej kolejności dość nietypowa rada, ale bardzo logiczna wynikająca z doświadczenia – zastanów się dokładnie, czy lornetka lub luneta będzie przez Ciebie naprawdę wykorzystywana. Czy jak większość osób ostatecznie włożysz ją do szuflady i zapomnisz o niej na długie lata.

Dlaczego to jest tak ważne – bo jeśli nie jesteś pewny czy będziesz korzystał często, to lepiej kupić coś tańszego – nawet nie do końca takiego najlepszego. Jeśli natomiast jesteś pewnym, że będziesz korzystał często – nie warto nabywać czegoś byle jakiego a już tylko faktycznie wysokiej jakości.

W pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę na parametry sprzętu – chodzi tutaj o to, aby parametry naniesione na korpusie lornetki lub lunety odpowiadały w rzeczywistości prawdzie. Często na sprzętach tego typu nie mają one żadnego pokrycia w rzeczywistości. Na korpusie może być oznaczenie 40×60 z czego powiększenie nie będzie wynosiło 40 a średnica soczewki 60 mm. Jeśli tak jest, to na pewno nie będzie to dobry sprzęt. Wybieraj tylko takie, gdzie nabite parametry zgadzają się dokładnie z realnymi – często już w opisie produktu widać, że de dane się nie pokrywają.

Lepsze są bez dużego płynnego powiększania lub bez zmiennego powiększenia – to bardzo ważny punkt, którego najczęściej przeciwieństwo jest lepem dla naiwnych. Im większe tak zwane płynne powiększenie tym gorzej – bo obraz będzie tym bardziej niekształcony i nieczytelny.

Profesjonalne lornetki czy lunety dobrej jakości maja maksymalne płynne powiększenie najczęściej do 15X a z reguły są o stałym powiększeniu bez jego zmiennej. Lornetki typu 10-90×80 – czyli o zakresie powiększenia od 10 do 90 to kpina z klienta. Ich realne powiększenie nie wynosi nawet 20X w maksymalnym zakresie a co więcej, obraz przy maksymalnym powiększeniu staje się zamglony i całkowicie uszkodzony optycznie po przez rozstrojenie. Najlepiej więc wybierać lornetki i lunety o stałym powiększeniu lub o niewielkiej zmiennej.

Należy pamiętać, że powiększenie optyczne 10X to jest to samo – co widoczność gołym okiem powiększona 10X a przynajmniej taka powinna być. Lornetki z powiększeniem 80X a co dopiero 160X i więcej – aby działały, by musiały mieć długość tuby odpowiadającej długości działa okrętowego. Do obserwacji monety 1 zł z około 1 kilometra z reguły wystarcza lornetka przybliżająca 15X. Naprawdę nie trzeba niczego więcej, jeśli jest to faktyczne 15X. Dlatego lornetki astronomiczne mają średnio powiększenie około do 15X a nie setki.

Rodzaje soczewek – najlepsze by były BK4 – one zapewniają to, że na obrzeżach widoku nie ma zniekształcenia, rozmycia czy przyciemnienia obrazu. Niestety napisane może być BK4 a w rzeczywistości może być to BK7 lub jeszcze gorzej. To weryfikuje spojrzenie przez sprzęt, czy obrzeża są identycznej jakości pola widzenia jak środek czy też nie.

Średnica obiektywu – im większy obiektyw (tylna soczewka) tym więcej wchodzi światła i tym jest jaśniejszy obraz a zarazem większe pole widzenia. Im mniejsza soczewka tylna, tym mniej widzimy i jednocześnie jest ciemniejszy obraz. Wielkość tej soczewki powinna być dobiera do wielkości powiększania obrazu. Dla 10X będzie dobre 50 mm (czyli parametr 10×50) dla większych powiększeń powinna soczewka także się zwiększać.

Dopasowanie do faktycznych potrzeb – nie powinno się kierować szaleństwem i gorączką gonienia za powiększeniem, bo nic nie jest tak skrajnie naiwne jak właśnie to. Z reguły im teoretyczne większe powiększenie tym gorsza jakość sprzętu. Dobre firmy nie robią mega zoomów tylko stonowane realne parametry do osiągnięcia.

Powiększenia powyżej 80X nie są spotykane praktycznie nigdy, nawet lornetki okrętowe – morskie mają powiększenie średnio do 10X a dla przypomnienia astronomiczne średnio do 15X. Należy więc dobrze się na trzeźwo zastanowić, co oznacza nabite powiększenie 30X a nawet 260X – oznacza to, że kupujący jest wyjątkowo naiwny – idealny do oszukania go jak dziecka.

Pole widzenia – im większa soczewka tylna tym szerszy zakres pola widzenia. Im większe powiększenie lornetki tym mniejsze pole widzenia obiektu. Dobrze więc wiedzieć, jaka szerokość pola widzenia będzie dla nas odpowiednia. Czy punktowe jak na przykład jakiegoś ptaka, czy szersze do obejrzenia atrakcji turystycznej z oddali. Innymi słowy do widoku gry piłkarzy z trybuny powiększenie większe niż 15X będzie za duże, bo będzie umykała nam cała akcja na boisku. Do obserwacji przyrody natomiast może być bardzo dobre.

Cena czyni cuda – niestety ale bardzo mała część osób sobie zdaje sprawę ile kosztuje naprawdę wysokiej jakości lornetka lub luneta. Dobra lornetka lub luneta taka z pierwszej klasy kosztuje często parę tysięcy złotych a nie w okolicy 200. Jednakże nie każdy potrzebuje tak wyszukanego sprzętu. Dlatego trzeba pamiętać o poprzednio wspomnianych zasadach – aby kupić to co najlepsze ale w rozsądnej cenie lecz nie dla całkowitego profesjonalisty.

Prawdziwy producent z własna stroną internetową – jest to bardzo ważny punkt. Jeśli producent sprzętu nie ma własnej strony, to jest to firma krzak. Jeśli jest prawdziwy producent lornetki lub lunety to on ponosi odpowiedzialność za sprzęt i gwarancję jakości. Jeśli nie ma faktycznie danej firmy (oznaka to posiadana strona lub jej brak), to jest to lornetka incognito.

Natomiast pamiętając o tym co jest napisane wyżej, można kupić czasami całkiem dobry sprzęt – nie wzorowy ale całkiem dobry w stosunkowo niskiej cenie. Pamiętaj o tych zasadach i poszukaj najlepszej lornetki lub lunety dla siebie dobrze dopasowanej do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

3 komentarze

 1. SerVas

  Wszystkie te kandary czy inne firmy ala krzaki to faktycznie zabawki. Nawet jak zgadzają się w nich średnice soczewek to te lornetki i tak są niskiej jakości obrazu. Ostrość bardzo im umyka na krawędziach. Takie powiększenie maksymalne 15 razy to fakt, jest najlepszym rozwiązaniem praktycznie do każdego zastosowania.

 2. PraVil

  Kupiłem na allegro już z 4 lornetki i wszystko to zwykłe śmieci a nie wojskowe czy profesjonalne a takie miały informacje w opisach. Ludzie w komentarzach piszą, że super optyka i powiększeni – ci ludzi co tam kupują nigdy nie mieli w reku prawdziwej lornetki nie dla dzieci. Te z powiększeniem 90 razy ma mniejsze przybliżenie niż prawdziwe 10x a jakość obrazu to już zupełnie odmienny kosmos.

  Absolutnie nie kupujcie żadnej optyki na allegro i tego typu miejscach, to wszystko to szmelce.

 3. Adam Solech

  Moja ma przybliżenie 15x Breser na 70 soczewki. Mój znajomy kupił lornetkę comet z powiększeniem do 260X heheh, jego 260 przybliża 2x mniej niż moja. Tak to wygląda jak kupuje się szajs z chin lub na allegro czyli nadal z chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.