Jak wybrać dobrą lornetkę

Najlepsza lornetkaWybór dobrej lornetki to trudne zadanie, jeśli nie posiadamy informacji o tym sprzęcie. Dobre lornetki charakteryzują się wieloma czynnikami o których trzeba pamiętać przy ich zakupie.

Na wstępie warto wspomnieć, że większość lornetek jaka dostępna jest w sklepach nie spełnia podstawowych złożeń.

Jakie lornetki są najlepsze – wybór dobrej lornetki zaczynamy od opisu co powinna posiadać. Zdecydowanie każda dobra lornetka ma regulację przybliżenia obrazu. Zazwyczaj przybliżamy wajchą oddalającą lub przybliżającą szkła lornetki.

Dobry sprzęt ma duże dobre obiektyw czyli zakres np. 10x50x90 – z czego należy to rozumieć: przybliżenie od 10 do 50 razy, oraz jasność soczewek lub jej średnica 90 (jasne). Zakres powiększenia w takim zestawieniu jest optymalny, nawet dla myśliwych z karabinami lunetowymi.

Jasność obiektywu jest ważna gdyż im jaśniejszy tym dokładniej widzimy to na co patrzymy. Szkła powinny być oczywiście z prawdziwego szkła krystalicznego, aby była dobra jakość obrazu.

Co ważne aby lornetka miała możliwość montowania statywu. Kolejna niezbędna sprawa to regulacja prawego oka lornetki – to pomaga idealnie ją dopasować do siebie. Każda lornetka musi mieć także regulację ostrości patrzenia.

Różne osoby mają inne zakresy wzroku – więc regulacja ostrości jest niezbędna. Także bardzo dobrze gdy lornetka posiada gumowanie na powierzchni – to zabezpieczy ją przed uszkodzeniami i upewni jej chwyt. Oczywiście niezbędny jest także montaż paska do zawieszania lornetki na szyi.

Przydatne są także w każdej lornetce zaślepki na szkła. Okular jest wtedy osłonięty od piasku czy porysowania. Dobra lornetka o przyzwoitych parametrach nigdy nie będzie ważyła mniej niż 1,3 kg. Jeśli waga jej jest mniejsza, to znaczy że coś z nią jest nie tak – często tworzywo wykonania. Nie może być ona w obudowie plastikowej.

Warto wspomnieć że lornetki te z tych najlepszych nie są tanie. Im większa średnica obiektywu tym większy zakres widzenia i tym jest ona jaśniejsza  Wymienione zostały tutaj najważniejsze wskazówki do wyboru dobrej lornetki. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *