Jaką pizze wybrać – która pizza najbardziej się opłaca

Jaką Pizze wybraćWiele osób wybierających się na pizzę może się zastanawiać – jaką najbardziej opłaca się wybrać z danego gatunku. Do wyboru mamy różne rozmiary, jakie przekładają się na daną cenę.

Aby wiedzieć jaką pizzę najbardziej opłaca się kupić, należy wziąć pod uwagę bardzo prosty czynnik, którym jest zawsze pole jej powierzchni – a więc wykorzystamy podejście matematyczne.

W tym prostym przeliczniku, dowiecie się co zdecydowanie wychodzi taniej. Pomimo sztuczek cenowych sprzedawców – dowiecie się, że to co na pierwszy rzut oka wydaje się korzystniejsze – często jest dwa a nawet trzy razy mniej opłacalne niż inna opcja. Tutaj nie ma znaczenia rodzaj pizzy – pod względem dodatków oraz częściowo grubości ciasta.

Dla przykładu pizza o rozmiarach 45 cm w cenie 21,5 zł posiada obwód o wielkości 141,37 cm a pizza o wymiarze 30 cm za 11 zł posiada obwód 94,25 cm – mogło by to sugerować, że bardziej opłaca się kupić dwie pizzy mniejsze 30 cm niż jedną dużą, jeśli weźmiemy pod uwagę sam obwód. Jednakże jest to absolutnie błędne – gdyż pizza mniejsza ma faktyczną ponad dwukrotnie mniejszą powierzchnię.

Pizza 45 cm posiada pole powierzchni 1590 cm a 30 cm już tylko 706 cm. Co oznacza, że jedna pizza większa posiada ponad dwa razy tyle powierzchni co mniejsza, a więc wychodzi znacznie taniej. Za 1 zł pizzy większej uzyskamy prawie 74 cm kwadratowe powierzchni a w przypadku tej mniejszej już tylko około 64,5 cm.

Inny przykład jaki jest bardziej wymowny. Są dwie pizzy: jedna o rozmiarze 20 cm a druga o rozmiarze 40 cm. Na bazie tych danych już jest wiadomo, że na jedną większą o rozmiarze 40 cm wchodzą aż 4 o rozmiarze 20 cm – nie 2 ale aż 4 sztuki po 20 cm stanowią wielkość jednej pizzy 40 cm. Wszystko opiera się na polach powierzchni.

Do obliczeń można użyć wzorów na pole powierzchni koła czyli P=π R2 z czego R oznacza oczywiście promień okręgu (w przepadku 20 cm pizzy jest to 10 cm a w przypadku 40 cm jest to 20 cm).

Oczywiście liczenie samego pola nie jest najdoskonalsze z racji na to, że pizza często najgrubsza jest na brzegach a najcieńsza na środku. Tym samym mniejsze pizzy razem będą miały większą ilość tego grubszego ciasta niż duża przestrzeń cienkiego u jednej dużej – bo wtedy obwód łączny grubszego ciasta jest inny.

Także licząc pizze inną niż Margarita czyli z dodatkami – aby wzór pola był adekwatny do otrzymanej musiała by być ona równo pokryta dodatkami na całej powierzchni.

Nie zmienia to jednak faktu, że przebicie pola powierzchni jest z reguły tak duże, że stosując obliczenia na pole powierzchni zawsze będziemy zyskiwać więcej za mniej. Tutaj nie trzeba znać żadnych wzorów ani matematyki – do tego zostały stworzone nawet specjalne aplikacje na telefon które liczą jaka pizza się opłaca najbardziej, oraz strony internetowe z takimi kalkulatorami.

Najlepiej wejść w internie na strony z nazwą „pizza calculator” i tam wprowadzić dane pizzy jaką chcemy porównać, czyli jej wielkość oraz cenę. Strony same za nas obliczą jaka najbardziej się opłaca i ile zyskujemy wybierając daną opcję. Także można pobrać aplikacje o tej samej nazwie na telefon z androidem.

Na zakończenie warto dodać, że z reguły znacznie bardziej opłacają się cenowo pizze duże niż małe – często nawet ponad 2x wychodzą taniej – a więc po co przepłacać. Zdecydowanie warto korzystać ze stron obliczających wymiary oraz koszta na centymetr pizzy – aby wybrać najlepszą opcję dla naszego portfela względem ilości jedzenia. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

3 komentarze

 1. SebastianM pisze:

  Na prosty rozum zawsze wychodzi że duża opłaca się znacznie lepiej, w przypadku pizzy to opłaca się mega lepiej jak największa. Ja się dziwię że ludzie kupują dwie małe w cenie 1 dużej – przecież to faktycznie mieli by w tej kwocie aż 4 sztuki a nie tylko dwie. Ludzie nie mają prostych zdolności matematycznych i dlatego takie wybory do rządu i popełniane głupoty w sklepach.

  1. Staszek pisze:

   No nie do końca racja z pizza … ja czasami wybieram dwie mniejsze, np kiedy chce dwa różne rodzaje. A nie każda pizzeria oferuje jeszcze możliwość zrobienia pizzy pół na pół , lub tez zamawiam dwie mniejsze – po to żeby mniej zjeść i mniej przytyć , a matematyka nie ma ty nic do rzeczy.

 2. KustoszMX pisze:

  Genialny temat, zdecydowanie można nie zdawać sobie sprawy jaką pizze wybrać. Idąc do lokalu kuszą cenami na małych kawałkach lub jakimiś promocjami. A to trzeba dokładniej brać pod kalkulację. Też nie zdawałem sobie sprawy że 1 gigant to będzie aż 4 te mniejsze, zawsze wydawało się że nie ma aż takiej przepaści ilości jedzonka. Dzięki za wskazówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: