Jaka termowizja na polowanie?

TermowizjerWysokiej klasy termowizja myśliwska oraz termowizory na polowanie stanowią nieodzowny ekwipunek każdego myśliwego. Urządzenia umożliwiają także realizację zadań detektywistycznych, badawczych czy diagnostycznych. W artykule opowiemy szerzej, jaka termowizja na polowanie będzie najlepsza!

Nocne łowy wymagają rozwiązania problemu niedostatecznego oświetlenia. Mrok leśnej gęstwiny zdecydowanie nie ułatwia prowadzenia polowania. Jednocześnie doświadczeni myśliwi wiedzą, że jakiekolwiek źródła światła widzialnego nie wchodzi w grę. Widok latarki czy reflektora może łatwo spłoszyć zwierzynę. Właśnie dlatego myśliwi coraz częściej poszukują wyrafinowanych rozwiązań umożliwiających nocną obserwację otoczenia bez wpływu na obserwowany obiekt.

Okazuje się, że znane dotychczas z filmów akcji czy reportaży wojennych urządzenia termowizyjne stały się dostępne również dla cywilów. Profesjonalne termowizory myśliwskie gwarantują możliwość prowadzenia nocnych obserwacji bez potrzeby emitowania jakiegokolwiek promieniowania! Urządzenia są ponadto łatwe w obsłudze, lekkie i solidnie wykonane. Nie ma zatem ryzyka, że termowizja zakupiona na polowanie zawiedzie nas w kulminacyjnym momencie.

Jak działa termowizja myśliwska i czym różni się od noktowizora?

Sprawdźmy najpierw, jak działa termowizja myśliwska i czym różni się od noktowizora. Podstawowa różnica pomiędzy noktowizorem a termowizorem polega na wpływie na obserwowany obiekt, a mówiąc prościej – możliwości detekcji obserwatora. W przypadku noktowizora mamy do czynienia z emisją światła podczerwonego, co stosunkowo łatwo wykryć. Zasada działania noktowizji jest zatem podobna do promienników IR w kamerach monitoringu.

W przeciwieństwie do noktowizora, termowizory myśliwskie nie emitują jakiegokolwiek promieniowania elektromagnetycznego w trakcie pracy. Nie muszą wysyłać fal podczerwonych, by wykryć obiekt. Ich zasada działania jest odwrotna – absorbują spektrum promieniowania podczerwonego i na tej podstawie obrazują mapę cieplną otoczenia. Umożliwiają zatem wykrywanie obiektów wyraźnie cieplejszych lub zimniejszych od temperatury tła.

Jak wybrać dobry termowizor na polowanie?

Dowiedzieliście się już, jak działa termowizja i co ją odróżnia od popularnej noktowizji. Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem sprzętu termowizyjnego, to z pewnością ucieszy Was odpowiedź na pytanie – jak wybrać dobry termowizor na polowanie? Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

  • Czułość termiczna – to jeden z najistotniejszych parametrów z punktu widzenia przeciętnego użytkownika termowizji myśliwskiej. Parametr NETD jest wyrażany w milikelwinach (mK). Im niższa wartość NETD, tym wyższa jest czułość urządzenia.
  • Wbudowany obiektyw – użytkownicy mają zazwyczaj do wyboru produkty wyposażone w obiektywy stałoogniskowe albo zmiennogoniskowe z zoomem. W tym drugim przypadku mamy możliwość dokonywania przybliżeń i szersze spektrum zmian pola widzenia.
  • Przetwornik obrazu – detekcja światła podczerwonego odbywa się z zastosowaniem wyspecjalizowanego układu. Umożliwia on absorpcję wyłącznie promieniowania cieplnego z określoną rozdzielczością sygnału wizyjnego – zazwyczaj 160x120px albo 384x288px.

Warto zaznaczyć, że dostępne na rynku urządzenia są wyposażone w rozmaite rodzaje wyświetlaczy. Jeżeli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej pracy w wymagających warunkach, to zdecydowanie polecamy termowizory myśliwskie z ekranami AMOLED oraz LCOS.

Gdzie kupić niezawodne termowizory w dobrej cenie?

Wiesz już, na jak działa termowizja myśliwska i na jakie parametry zwrócić uwagę decydując się na zakup urządzenia termowizyjnego. Nie wiesz jednak, gdzie kupić niezawodne termowizory na polowanie w dobrej cenie? Przychodzimy  z pomocą!

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy dobrych termowizorów do zastosowań w myślistwie, to skorzystaj z bogatej oferty polskiego sklepu internetowego EC System! W szerokim asortymencie znajdziesz wysokiej klasy termowizję myśliwską w zaskakująco korzystnej ofercie cenowej. Dodatkowo doświadczeni doradcy handlowi z przyjemnością pomogą Ci w doborze sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *