Jaką wędkę wybrać na ryby i ich rodzaje

Wędkarstwo wędziskoJak wiadomo są wędki różnych rodzajów. Rodzaj wędki jaką wybieramy powinien być uzależniony od metody jaką łowimy ryby jak i łowiska na jakim będziemy łowić.

Spośród wszystkich odmian i rodzajów wędek jednak zainteresują nas tylko te które są przydatne w naszych warunkach. Chodzi tu o Jeziora, Stawy, Morze i Rzeki. Wyróżniamy typy wędek na takie zbiorniki:

– Wędki bez kołowrotowe, stosowane czasami na rzekach ale ich głównym zastosowaniem jest łowienie przy brzegu większych ryb podczas ich żerowania lub co częściej łowienie małych rybek na tak zwanego żywca czy też na inne cele. Są to wędki które w przypadku brania podnosimy je całościowo do góry.

Mogą one być skręcane lub nasadzane czy też całościowy pałąk bez przelotek z umocowaniem żyłki na jej końcówce.

– Wędki kołowrotowe typu spining. Są to wędki do połowu praktycznie każdego rodzaju i wielkości ryb. Spiningi wyróżniają się tym, że są składane na kila części. Ich końcówka jak i całe wędzisko jest dość sztywna lecz może przyjąć duże wygięcie bez pęknięcia. Są to raczej wędki jednak na duże ryby. Całość ma przelotki przez które przechodzi żyłka od kołowrotka.

Są one do połowu zarówno z brzegu jak i innych miejsc. Wędka ta ma słaby punkt, chodzi tu o jej długość, średnio wahają się w granicach 2 do 2,5 metra. Jest to mała rozpiętość przez co, nie poradzimy sobie nią w szuwarach i zachwaszczanym nabrzeżu. Jej plusem jest wytrzymałość jak i to że można nią operować w ciasnych miejscach na przykład zalesionych.

– Wędki kołowrotowe typu teleskop. Jest to wędka do każdego połowu ryb, składa się z rozsuwanych teleskopów. Długość takiego wędziska wynosi od 2 do nawet 7,5 metra. Są to wędki dość giętkie, można nimi łowić w każdych warunkach po za zalesieniem nad głową oraz bliskością krzaków w wąskim przelocie. Tego typu wędki są najczęściej stosowane dlatego że potrafią się złożyć na długość 50 centymetrów.

Taki rozkład wędki jest bardzo przydatny w transporcie z racji wygody. Wędki te bez problemów wyciągają najmniejsze ryby jak i sztuki bardzo duże. Oczywiście to zależy od ich grubości i odporności. Także ten typ wędki pomimo że ma najwięcej zastosowań jest najtańszy.

– Krótkie lodowe. Są to wędki do połowów wyłącznie na lodzie w przeręblach lub z mola czy łódek. Wędki te mają wszystko jak normalne tradycyjne wędziska z różnica jej długości. Nie stosuje się w nich jak w pozostałych spławików lecz często dzwoneczki. Służą one raczej do połowów z gruntu.

Często są z odmianą elektryczną czyli pobudzacza końcówki. Chodzi tu o automatyczne ruszanie po to by drażnić i zachęcać do wzięcia przynęty rybę.

Sumując wszystkie rodzaje wędek na nasze tereny polecamy teleskopową. A to z racji na bardzo prosty transport jak i bardzo duże jej zastosowanie. Koszt takiej wędki jest stosunkowo niski, więc każdy może sobie na nią pozwolić.

Do tej wędki nie zapomnijmy posiadać kila haczyków rożnej wielkości od najmniejszych do średnich jak i spławika i ciężarków. Najlepsze ich wykonanie jest z włókna węglowego, ale inne rozwiązania także są dobre. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *