Jaką wodę podawać zwierzętom domowym?

Woda zwierzątZwierzęta domowe coraz częściej odgrywają rolę niemal członków rodziny, a ich obecność w mieszkaniu jest dla nas tak oczywista i ważna, jak gdyby rzeczywiście nimi były. Chcemy traktować je tak, aby ich przebywanie w nienaturalnym przecież środowisku domowym nie wpływało negatywnie na ich zdrowie i samopoczucie.

Coraz bardziej popularne stają się psie przedszkola, kontrolne lub regularne wizyty behawiorysty u kota czy psi fryzjer. Wielu właścicieli jest w stanie pójść naprawdę daleko, aby zapewnić zwierzęcemu towarzyszowi najlepszy możliwy byt. Nic jednak dziwnego. Szczególnie podczas lockdownu każdy posiadacz psa lub kota odczuł, jak wielki wpływ mają one na nasze życie. Jak wielką radość potrafią sprawić, jak dobrymi słuchaczami są i jak dbają o nasze dobre samopoczucie. W trosce o zwierzaki zasięgamy porad o ich prawidłowym żywieniu, do którego zasad staramy się stosować. Specjalistyczne karmy i drogie przekąski to arsenał każdego oddanego właściciela. Nie mniej istotnym aspektem jest jednak nawodnienie naszego czworonoga. Czy zastanawiałeś się jaką wodę powinien na co dzień pić pies lub kot?

Mokra karma nie wystarczy
Choć zdecydowana część wody potrzebnej czworonogowi jest dostarczana w postaci mokrej karmy, to jednak dostęp do czystej wody jest niezbędny dla zdrowia naszego pupila. Sama mokra karma nie jest w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania zwierzęcia na wodę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka woda jest najbardziej odpowiednia dla zwierzęcia domowego. Istnieją weterynarze, którzy są zdania, że parametry takie jak na przykład twardość wody nie mają dla zdrowia czworonoga żadnego znaczenia. Jednakże inni są zdania, że twarda woda może negatywnie wpływać np. na układ moczowy, szczególnie kotów. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby woda, którą podajemy zwierzęciu, nie miała mieć wpływu na jego zdrowie. Wpływ twardej wody możemy obserwować naocznie na przykład w przypadku ekspresu do kawy. Nivona, Melitta czy Jura – marka nie ma tu znaczenia. W każdym ekspresie, do którego wlewamy twardą wodę, prędzej czy później osadzi się kamień.

Odpowiednie nawodnienie jest także elementem, który wpływa na szereg innych kwestii, zaczynając od termoregulacji i trawienia, poprzez odporność, aż po ogólne samopoczucie. Są to zależności obserwowane zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Jeszcze większego znaczenia kwestia nawodnienia nabiera wtedy, kiedy mówimy o czasie, w którym nasz pupil choruje lub jest ciężarny.

Woda prosto z kranu czy filtrowana?
Woda pochodząca prosto z wodociągów jest często poddawana procesowi oczyszczania. A środkiem najczęściej używanym do uzdatniania wody – chlor. Pierwiastek ten, szczególnie w większych ilościach, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie naszego pupila, podobnie jak i na nasze. Z tego względu duża część lekarzy weterynarii nie zaleca podawania zwierzętom wody prosto z kranu, chyba że jest na niego nałożony filtry do wody. Filtrowana woda jest tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, a najłatwiejszym sposobem wyegzekwowania bateria trójdrożna, która zapewnia dostęp zarówno do wody wodociągowej, jak i wody filtrowanej w jednej baterii kuchennej. Dużą rolę grają tu również upodobania samego czworonoga. Najważniejsze jednak, aby woda, którą podajemy zwierzęciu domowemu była:

  • niegazowana,
  • w temperaturze pokojowej,
  • świeża,
  • stale dostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *