Jaką wybrać czapkę na zimę – najlepsza
Wybranie dobrej czapki na zimę jest bardzo ważne. Należy zwracać szczególną uwagę na jej wykonanie oraz zastosowany materiał. Czapka powinna skutecznie chronić przed zimnem oraz wiatrem – przez głowę ciało człowieka oddaje ogromne ilości ciepła, przez co jej dobra ochrona jest niezwykle istotna.
Czapki o największej izolacji cieplnej są wykonane z wełny, bawełny, filcu lub w technologi termoaktywnej.
Bardzo ważne jest to, aby czapka nie miała dużych oczek przepuszczających powiew powietrza w postaci wiatru. Także grubość czapki na zimę ma duże znaczenie – powinny być one bardziej grube, gdyż stworzy to większą warstwę izolacyjną, oddzielającą zimno zewnętrzne lub porywy wiatru od głowy.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przez tego typu ubranie zakładki – zakładka pozwala regulować wielkość czapki oraz daje dodatkową osłonę na uszy.
Czapki zimowe muszą dobrze osłaniać uszy a najlepszym sposobem jest jej podwinięcie na ich wysokości. W siarczystych morzach można stosować zamiast czapek tradycyjnych kominiarki. One znacznie mocniej osłonią głowę oraz dodatkowo twarz, przez co utraci się znacznie mniej ciepła i będzie się czuło bardziej komfortowo.
Kominiarki termoaktywne potrafią uchronić przed każdym zimnem i wiatrem. Jest to idealne rozwiązanie podczas bardzo mocnych zim oraz długiego przebywania na dworze.
Zimą lepiej sprawdzają się kolory ciemne – one wchłaniają promienie słoneczne przez co ich wewnętrzna temperatura jest odrobinę zwiększona. Jasne kolory są dobre do maskowania ale za to odbijają światło, przez co nie mają dodatniego indeksu cieplnego.
Warto jednak napisać kilka słów o czapkach jakie spełniają w zupełności wymagania potrzebne do bezpieczeństwa oraz komfortu osoby jej posiadającej. W rzeczywistości marka czapki nie ma znaczenia co do jej przydatności – liczy się tylko kilka ważnych zasada o których poniżej.
Jaką czapkę wybrać – zacznijmy od tego że każda czapka ma nas chronić a nie tyle być ozdobą. Najogólniej należy wybierać czapki które są dwu warstwowe. Oznacza to że materiał w czapce składa się z dwóch warstw.
Warto wybierać grubsze czapki wykonane z naturalnych materiałów. Naturalny materiał przepuszcza tlen a nie pozwala uchodzić ciepłu. Istotna sprawa to także długość czapki. Powinny być one na tyle długie aby można było swobodnie zakładać je na zakładkę.
Dlaczego czapek nie dobieramy idealnie tak aby nie trzeba było ich podwijać – to proste nawijanie czapki chroni głównie nasze uszy oraz czoło przed mrozami i wiatrem. Jest to bardzo ważne. Czapka jaką nawiniemy w tej części składa się już nie z dwóch lecz 4 warstw a jest to wystarczająca ochrona.
Dobrze gdy czapka ma gładkie szwy – chodzi tutaj o dobre i wygodne dopasowanie się do głowy. Czapki na głowę nie powinny być obcisłe – prawda jest taka że obcisłe czapki osłaniają od zimna słabiej niż luźne oraz są znacznie mniej komfortowe.
Materiał na czapki powinien być rozciągliwy w granicach rozsądku. Na zakończenie dodam jeszcze raz że czapki powinny być z naturalnych materiałów, warto jak mają dodatkowe ochraniacze na uszy i kark.
Przy wyborze czapek warto także zwracać uwagę na zewnętrzną warstwę – czy nie będzie się ona mechacić oraz szczególnie czy jest ona po założeniu dobrze dopasowana do głowy. Większość produktów tego typu jest elastyczna – ale i tak mogą trafić się za luźno siedzące na głowie lub zdecydowanie za ciasne.
Czapka powinna być wygodna i nie może sprawiać dyskomfortu podczas noszenia. Zapraszamy do kolejnych tematów.