Jaką wybrać doniczkę na kwiaty

Doniczka kwiatowaWybór dobrej doniczki dla kwiatów i roślin jest bardzo ważny. To jaką doniczkę wybierzemy często będzie wpływało na to jak będą się rozwijały rośliny w nich posadzone.

Doniczki da się sklasyfikować według kilku różnych czynników. Doniczki wybiera się zarówno ze względu na wielkość do danej rośliny jak i materiał wykonania oraz ich drenaż.

Jaką doniczkę wybrać – na początku skupimy się na tym jakie doniczki są dobre dla kwiatów i innych roślin. Każda doniczka powinna posiadać system odwodniający czyli otwory na spodzie doniczki. Otwory te służą do tego by odprowadzały nadmiar wody jaką wleje się do doniczki.

Gdyby zabrakło tych otworów w przypadku zbyt obfitego podlania rośliny ziemia by trzymała całą wodę w sobie – co doprowadzić by mogło do gnicia rośliny w takiej doniczce. Rośliny muszą też oddychać a robią to także korzeniami, gdy zalewa je woda nie są zdolne do prawidłowego rozwoju.

Otwory w doniczkach są więc bardzo ważne. Kolejną ważną sprawą jest wielkość doniczki. Doniczki dobiera się do rośliny. Nie można wybrać od razu dużej doniczki do małej rośliny gdyż jej system ukorzenienia rozrośnie się zbyt mocno w stosunku do części górnej rośliny w doniczce.

Dobrze gdy doniczka ma kilka otworów na spodzie a nie tylko jeden. Czasami jeden a szczególnie mały potrafi się zatkać kamieniem z wody. Doniczki powinny być proporcjonalne, czyli o bardziej wydłużonej budowie niż szerokiej. Kształty typu okrągłe lub z ściętymi bokami nie mają znaczenia.

Często pojawia się pytanie czy doniczki lepiej gdy są z plastiku czy ceramiczne, otóż także to nie ma znaczenia. Doniczki ceramiczne dłużej przechowują w ziemi wilgoć przez co może to być bardziej atrakcyjna forma na posadzenie roślinki.

Doniczka z tworzywa nie powinna mieć cienkiego boku, czyli ścianek ją budujących. Czasami mogą one pękać. Warto dobierać doniczki do wielkości rośliny, i zmieniać je na większe wraz z wzrostem tej rośliny. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *