Jaką wybrać kołyskę dla dziecka
Wybór dobrej kołyski dla naszego noworodka jest bardzo ważny. Jest wiele kołysek które wcale nie spełniają podstawowych wymagań.
Jaką kołyskę wybrać dla dziecka – kołyskę dla dziecka wybieramy w oparciu i kilka praktycznych zasad. Na wstępie warto wspomnieć o samej kołysce i jej przeznaczeniu. Jest to bardzo przydatne narzędzie do ukojenia i w pomocy do zasypiania dzieci.
Kołyska z samej nazwy jak wynika buja się, kołysząc dziecko znajdujące się w jej środku. Kołyska wpływa więc bardzo pozytywnie w kwestii uspokajania i układania dzieci do snu.
Najlepsze kołyski to takie które mają posłanie dziecka wyższe lub co najmniej równe wysokości łózka rodziców. Kołyski powinny znajdować się w sypialni rodziców dziecka. Taka wysokość kołyski ma duże znaczenie. Chodzi o to aby rodzice widzieli dziecko nawet z łóżka, oraz aby samo dziecko widziało rodziców. To także je uspokaja.
Kolejna sprawa to to aby bieguny kołyski były w takiej formie aby nawet przy mocnym bujaniu kołyska nie miała prawa się wywrócić. To należy sprawdzić przy zakupie. Inna sprawa to gęstość szczebelków kołyski. Powinny być one gęste – czy także inne ścianki aby dziecko nie mogło przez nie się wyśliznąć – czyli wypaść.
Szczeble lub inne ściany kołyski powinny być na tyle wysokie aby także nie stanowiło to ewentualnego niebezpieczeństwa przed wypadnięciem dziecka – pomimo tego że jeszcze one nie chodzi. Sprawa niezwykle ważna to odpowiedni materac do kołyski. Nie powinien on być za męki. Dobrze gdy będzie w niej jakiś profil lub coś dzięki czemu będziemy mogli ułożyć dziecko na brzuszku lub na boku.
Do kołyski wkłada się dziecko zazwyczaj po karmieniu. Jak wiadomo po karmieniu czasami dziecko ulewa nadmiar wypitego mleka. I tutaj właśnie chodzi o profil aby nie leżało one plecami w kołysce. Dziecko powinno ulać w innej pozycji niż leżącej – inaczej może się zakrztusić mlekiem które ulewa.
Kołyska nie może być ciasna, blokować ruchów dziecka. Pamiętajmy aby w niej nie stosować także bardzo miękkich i puchatych poduszek. Dziecko może się w niej zapadać i dusić na skutek słabego dopływu tlenu. Poza tym to już wolny wybór rodzaju kołyski tradycyjnej lub nowoczesnej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.