Jaką wybrać kurtkę na zimę

Kurtka zimowaW  czasie dużych mrozów trzeba zabezpieczyć swoje ciało przed wymarznięciem gdy się przebywa na dworze. Największą partię ciała stanowi nasz korpus więc do jego osłonięcia potrzebujemy dobrej kurtki.

Jaką kurtkę wybrać na okres zimowy – najkrócej można powiedzieć że ciepłą. Jednakże w sprawie kurtek nie jest to rzeczą taką prostą. Wiele kurtek z wyglądu wydaje się ciepłych a w rzeczywistości nie izolują dobrze naszego ciała od temperatury zewnętrznej.

Wiele kurtek ma także słabą wentylację lub całkowity jej brak. Kurtka z prawdziwego zdarzenia nie może zatrzymywać nadmiaru ciepła z przyczyn zdrowotnych.

Chodzi tutaj o to że gdy nie przepuszcza ona temperatury z wnętrza na zewnątrz to zaczynamy się pocić pod kurtką – to jest bardzo niebezpieczne szczególnie ma mrozie gdy przykładowo się rozepniemy choćby wyciągając portfel. Natychmiast wtedy by przeszyło nas zimno oraz powstało bardzo duże prawdopodobieństwo złapania choroby.

Dobra kurtka to taka która będzie spełniała założenia termiczne, jakościowe oraz w osłonie ciała. Wybierając kurtkę na zimę od razu na samym początku należy zwrócić uwagę na jej warstwę, czyli powinna być dość gruba.

Warstwa najlepiej gdy jest z włókien, to właśnie włókna zarówno sylikonowe jak i wełnopodobne nie przepuszczają zimna a mają dobrą wentylację termiczną. Włókna są oczywiście ukryte pod warstwami materiału.

Niezbędne w takich kurtkach jest posiadanie kaptura także z grubszego materiału. Świetnie gdy kaptur można zacisnąć na jakiś sznurek czy gumkę, aby jak najszczelniej się nim opatulić.

Niezbędny jest wysoki kołnierz lub sama kurtka zapinana tuż pod brodą. To zabezpieczy naszą szyję przed przemarznięciem. Warto wspomnieć o rękawach, muszą być one na tyle długie że gdy zginamy nasza ręką nadal sięgają nam swobodnie przed kostki od strony dłoni.

Kurtka musi mieć głębokie kieszenie boczne zapinane najlepiej na zamek  Kieszenie nie tyle przydają się do przenoszenia czegoś co do chowania w nie dłoni na mrozie, a także wkładania zdjętych rękawic czy czapki.

Kurtka powinna być także długa aby odpowiednio chroniła okolice naszej miednicy. Materiał zewnętrzny nie powinien być śliski by przy kontakcie nie sprawiał wrażenia bardzo zimnego.

Bardzo ciekawą sprawą jest dodatkowa podpina w kurtce którą można odpinać w okresie cieplejszym. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. SeszkoW pisze:

    Ogólnie to trzeba powiedzieć, że ciepła to podstaw. Wiele osób kupuje za przewiewne i potem marznie. Musi oddychać bo inaczej się w niej zapocimy. Ale powinna być dobrze tworząca izolacje termiczną. Także dłuższe lepiej sprawdzają się niż te za krótkie odsłaniające biodra. Choć teraz już raczej nie ma takich mrozów jak jeszcze paręnaście lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *