Jaką wybrać myszkę bezprzewodową czy z kablem

Najlepsza myszka PCMyszki komputerowe mogą działać na różny sposób. W zasadzie można podzielić ich rodzaj pracy podstawowej na dwie grupy – przewodowa czyli na kablu lub bezprzewodowa.

W obecnych czasach ruch myszki jest sczytywany na zasadzie optycznej (podświetleniowo diodowej lub laserowej). Komunikacja z komputerem tego urządzenia wskazującego jest przede wszystkim drogą radiową (rzadziej bluetooth czy WiFi) w bezprzewodowych lub kablową.

Warto dodać – że myszki laserowe są najdokładniejsze, choć to także zależy od parametrów DPI – im jest on większy tym rejestruje dokładniejszy ruch. W artykule jednak chodzi przede wszystkim o metodę połączenia – czy wybrać kabel czy sposób bezprzewodowy.

Myszki na przewodzie kablowym – ich zalet jest całkiem sporo, przez co nie tracą rynku a w zasadzie jest on niemal równo powiedziony. Największe zalety kabla to stabilność pracy – myszki te praktycznie zawsze charakteryzują się precyzją i niezawodnością działania (do czasu uszkodzeni kabla).

Ogromną ich zaletą jest także fakt, że nie trzeba co jakiś czas wymieniać baterii czy akumulatorów – bo działają na zasilaniu z komputera a dokładnie portu – do którego się je podłącza. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i najlepsze dla osób, które chcą mieć komputer z wyposażeniem, tak aby wskaźnik działał stabilnie bez jakiś nieoczekiwanych problemów.

Wady kablowego połączenia – występują tylko wtedy, gdy chcemy się oddalić od miejsca, gdzie jest baza podłączeniowa. Odległość pracy tego urządzenia jest ograniczona długością jego kabla. Kolejną wadą może być fakt ciągania samych kabli, nie jest to najbardziej estetyczne a czasami bywa denerwujące. Jednakże dla zdecydowanej większości osób nie są to żadne istotne problemy.

Myszki bezprzewodowe – ich największą zaletą jest brak dodatkowych kabli, a tym samym większa estetyka. Drugą zaletą jest odległość na jakiej mogą pracować – szczególnie radiowe mogą mieć o wiele większy zasięg niż kablowe. Na tym praktycznie już zalety się kończą.

Wady takich sprzętów wskazujących – to przede wszystkim konieczność wymieniania jej zasilania co jakiś czas. Ten typ sprzętu jest o różnej energożerności, więc w przypadku jednych mogą działać długo na zasilaniu, a innym trzeba wymieniać nawet co tydzień baterie – a jest to denerwujące. Bardzo dużą wadą jest także fakt, że przy słabych bateriach pojawiają się z jej problemy z prawidłowym działaniem – przestaje reagować lub się zacina.

Wadą także jest to – że pomimo zakupu myszy generuje ona dodatkowe koszty na baterię. Mogą być to oczywiście akumulatorki – ale to znowu wymaga czasu na ich ponowne ładowanie. Z reguły posiadacze tego typu rozwiązania mają w szufladach blisko komputera, czy gdzieś w domu specjalnie zapasowe baterię na wymianę – gdy padną obecnie używane. To skutkuje łącznie znacznie większą czasochłonnością, gdy posiada się taką bez kabla zasilaną z osobnego źródła.

Jeśli chodzi o dokładność działania czy komfort ich pracy – to nie ma znacznie jaki typ wybierzemy. Liczą się jej parametry oraz kształt i ilość klawiszy. Rozwiązania techniczne mogą być takie same w obu przypadkach komunikacji mysz – komputer.

Jaką więc myszkę komputerową wybrać – trzeba zdecydować samemu. Istnieje równie duża grupa zwolenników rozwiązań bezprzewodowych jak i kablowych. Rynek jest podzielony stosunkowo równo. Jeśli ktoś ceni sobie stabilność i braki zaskoczenia z nagłym działaniem lub nie działaniem to zdecydowanie lepszy będzie kabel. Jeśli natomiast ktoś potrzebuje takiej, która nie jest przymocowana żadnym sznurkiem do konkretnego miejsca, to lepsze będzie rozwiązanie bezprzewodowe.

Aby wybrać najlepszą – trzeba więc samemu zdecydować do czego i gdzie będziemy ją wykorzystywali. A także, jaki odpowiada nam jej sposób działania. Jest to sprawa całkowicie indywidualna a więc dla każdego będzie lepsze odmienne dopasowane do własnych potrzeb. Rozwiązaniem jest więc dokładne przemyślenie zakupu i tego co oczekujemy od tego typu sprzętu.

W rozwiązaniach firmowych najczęściej wybiera się kablowe, biznesowych często widać sprzęty bezprzewodowe a w domowych jest w zależności od własnej wygody i potrzeb. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

4 komentarze

  1. Sevsadm pisze:

    Mam u siebie taką na kabelku i działa to idealnie. Bez najmniejszych problemów przez wiele lat. Miałem też radiowca i niestety, jak kończyła się energia to już nie reagował na ruch. Dla mnie nie ma zalet w obecnym stanie tej bez przewodu. Za wiele jest jeszcze z tym roboty jak się wyczerpuje akumulator.

  2. ŁukaszM pisze:

    U mnie są jednocześnie obydwa rozwiązania. Do komputera a w zasadzie laptopa ma na kabelku a do telewizora mam bezprzewodową. W TV jest internet to także służy jako przeglądarka stron itp ale wiadomo że zasięg potrzebny jest inny. Także obydwa mi się sprawdzają równie dobrze i sensownie. Myślę że artykuł Państwo napisaliście bardzo rzetelnie i wymieniliście w nim faktycznie to co ma kolosalne znaczenie w tej prawie.

  3. Mikse29 pisze:

    Ja ma myszkę do laptopa z kablem, zawsze używam z kablem. Ci co mają na radiu to zawsze narzekają jak im zaczyna ona łapać padaczkę. Na kablu stabilne i najlepsze co do działania bez zwiechy jak i ciągłego szukania do niej zasilania.

  4. Myszki bezprzewodowe moim zdaniem okazują się dużym zawodem. Szybciej zaczynają denerwować, szczególnie gdy kończy im się energia i zaczynają szwankować. Mimo wszystko nadal myszki na kablu moim zdaniem są najlepsze. Tylko one dają niezawodność i stabilność pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: