Jaką wybrać najlepszą domenę strony internetowej

Dobra domenaWybór odpowiedniej domeny jest jedną z najważniejszych czynności jaką musimy dokonać przed zakładaniem strony. To jaką domenę będzie nosiła nasza strona ma wpływ na popularność naszej strony.

Nasza domena musi być przemyślanym wyborem wybranym starannie. Nie chodzi tylko o samą nazwę domeny ale także o firmę w której ją wykupujemy.

Jaką domenę wybrać – nasze domeny wybieramy na trzech zasadach. Po pierwsze chodzi o nazwę. Nazwa domeny powinna być prosta do zapamiętania i kojarząca się z czymś przyjemnym. Co ważniejsze jeśli mamy stronę tematyczną to dobrze gdyby domena kojarzyła się z tematyką naszej strony.

Po za tym nie powinny być to długie nazwy gdyż ich nikt nie zapamięta. Istotna informacja to także unikanie twardych liter oraz polskich znaków. W domenach także mogą występować polskie znaki, ale słowo z takimi  znakami było by często błędnie pisane przez użytkowników. Przykładowo litery ó = o; ż = z i tak dalej.

Skoro mamy już dobrą nazwę domeny to kolejnym krokiem jest jej końcówka. Domeny są z różnymi  zakończeniami przykładowo .pl, com.pl, net, com itp. Jeśli nasza strona ma działać na polskim rynku oraz gdy zależy nam na tym by użytkownicy naszej strony ją pamiętali stosuje się .pl.

Dalsze oznaczenia wprowadzają tylko zamieszenia – ale dotyczy to tylko pamiętania adresów stron. Jeśli nastawiamy się na użytkowników z wyszukiwarki internetowe nie ma to już znaczenia, jaką domena ma końcówkę – byle była polska.

Ostatnia trzecia zasada to miejsce wykupu domeny. Powinno się zawsze kupować domenę tam gdzie mamy hostingową naszą stronę internetową. Gdy byśmy brali domenę z innych form niż serwer na stronę było by to dla nas kłopotliwe przy zmianie DSN – przekierowań.

Dodatkowo także mogą pojawić się problemy techniczne czy nawet problemy gdy nasza strona stanie się popularna z przedłużeniem wykupu domeny. Jest to problem występujący bardzo rzadko ale warto się zabezpieczyć.

Warto przejrzeć oferty wszystkich znanych firm sprzedających domeny aby orientować się w cenach. Czasami dzięki takiemu przeglądowi oszczędzamy nawet kilkadziesiąt do kilkuset złotych rocznie. Także warto sprawdzić firmy hostingowe, dzięki temu często oszczędzamy kolejne spore pieniądze.

Zachęcamy do poczytania o tych sprawach dalej w kolejnych artykułach i Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *