Jaką wybrać najlepszą podstawkę – podkładkę chłodzącą do laptopa
Podstawki chłodzące to urządzenia pomagające obniżyć temperaturę pracującego laptopa. Istnieje wiele rodzajów tego sprzętu, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i funkcjonalnym.
Przy wyborze tego typu rozwiązań należy mieć się na baczności – sporo urządzeń działa słabo lub praktycznie wcale nie daje rezultatów. Warto więc wiedzieć co jest ważne, aby osiągała zadowalające wyniki pracy.
Aby wybrać dobrą podkładkę chłodzącą pod laptop – należy określić czy potrzebuje się chłodzenia tylko pasywnego czy także aktywnego. Pasywne chłodzenie polega na konstrukcji podkładki w taki sposób, aby umożliwiała odprowadzanie ciepła od spodu – z reguły jest to górna powierzchnia siatkowa bądź falowana lub z licznymi otworami.
Pasywne rozwiązanie nie potrzebują dodatkowego zasilania i z reguły są stosowane jako osobne stoliki lub blaty do pracy na urządzeniach. Są bardzo dobrym rozwiązaniem do sprzętów jakie same posiadają dobre chłodzenie i nie nagrzewają się zbytnio podczas swojej pracy.
Chłodzenie aktywne polega na tym, że poza samą konstrukcją która pozwala wprowadzić większy przewiew do urządzenia są dodatkowe elementy chłodzące mechaniczne – z reguły są to wentylatory (wirniki) jakie wymuszają większy przepływ i ruch mas powietrza.
Warto aby w każdej podstawce były te dwie metody stosowane jednocześnie (co ma miejsce w większej części urządzeń tego typu). W przypadku wirników dobrze było ich więcej niż jeden. Z doświadczenia wynika, że z reguły jeden nawet bardzo duży wentylator ma gorsze osiągi niż dwa o połowę mniejsze. Dodatkowo im większe mogą mieć one obroty tym lepiej choć często i głośniej.
Warto się zorientować gdzie nasze urządzenie ma punkty ciepła – tak aby podkładka chłodziła szczególnie właśnie w tych miejscach, a nie konstrukcyjnie tam gdzie nie jest to wcale przydatne.
Podkładki chłodzące mogą mieć wbudowane w sobie regulatory obrotów (można wtedy zmieniać szybkość i silę ich pracy) ale nie jest to konieczne. Ważne aby włącznik tych urządzeń był umiejscowiony z przodu lub boku ale nigdy z tyłu. W innym wypadku będzie bardzo trudno go obsługiwać jak laptop będzie na niej już ułożony z racji na trudność dostępu.
Kolejny ważny aspekt to ilość portów USB. Jeśli podkładka jest zasilana z laptopa to znaczy że zajmie jeden port, dobrze aby dodawała dodatkowo choć jeden dodatkowo. Więc powinna mieć ich minimum dwa. Każdy z portów powinien być co najmniej 2.0 oraz z obsługą urządzeń a nie tylko samym zasilaniem.
Bardzo ważną cechą dobrych urządzeń tego typu są także regulowane wysokości pochyłu. Doskonałym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania większej ilości ustawień na różnych wysokościach w miarę potrzeb. Dobrze także sprawdzić – jak podkładka chłodząca leży na kolanach, wiele osób korzysta z niej jako stolika – jeśli jej kształt uniemożliwi pracę na kolanach z powodów konstrukcyjnych warto się zastanowić nad wyborem innej.
Istotną cechą tych urządzeń jest także ogranicznik zsuwania się laptopa z jej podstawy. Powinny być zamocowane jakieś ograniczniki, jakie trzymają laptop i nie pozwalają mu się przesuwać. Ograniczniki powinny mieć zmiękczenie piankowe w kontakcie z komputerem z tego powodu, że to dodatkowo hamuje przesuwanie się i tłumi drgania.
Tak samo powinno być na spodzie urządzenia stopki antypoślizgowe z pianki lub gumy. Inaczej podstawka będzie jeździła po blacie bez takich antypoślizgowych elementów podczas korzystania z laptopa.
Takie elementy jak podświetlenie wentylatora nie mają żadnego znaczenia co do jego pracy ani realnej przydatności. W zasadzie tylko trochę więcej pobiera przez to urządzenie prądu.
Najlepiej sprawdzają się podkładki jakie mają siatkową górna powierzchnię na której układa się laptopa. Wtedy następuje najlepsze chłodzenie pasywne, pod siatką powinny znajdować się co najmniej dwa wentylatory, świetlenie jeśli mają jak największe pokrycie powierzchni blatu. Czyli powinny być na tyle duże, aby wypełniać objętość płaszczyzny swoim działaniem w jak największym procencie.
Także przydają się większe ilości portów USB – im więcej ich tym praktycznie lepiej. Pamiętaj że porty te działają tylko wtedy, gdy urządzenie chłodzące jest włączone. Na zakończenie warto wspomnieć, że w przypadku tego typu sprzętu cena nie jest wyznacznikiem jako takiej jakości. Tanie urządzenia bywają takie same jak te nawet kilka razy droższe, o ile mają podobne rozwiązania konstrukcyjne. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.
Bardzo przydatne informacje, samemu także muszę kupić jakąś do swojego komputera. Obecnie jak pracuje się na nim w programach architektonicznych to bardzo mocno się nagrzewa. Szczególnie jak jest wizualizacja 3D projektu wraz z wszystkimi elementami konstrukcji to ma się wrażenie że laptop chce dolecieć. Przyda mi się coś do zmniejszenia jego temperatury. Bardzo dziękuję myślę że te rady są trafione w sedno bo brzmią bardzo rozsądnie i rzeczowo.
Ciężka sprawa, jest w sklepach tego tyle że można od wyboru zwariować. Ale już wiem samemu że te mega drogie wcale nie są takie lepsze od tych kilka razy tańszych. Dobrze jak mają dużo portów USB i z dużą mocą chłodzenia a większość to tylko jak podstawki mało mają możliwości.
Podstawka pod laptopa czy podkładka, sam nie wiem jaka nazwa jest prawidłowa. Wybrałem taką z siatką, z 4 wentylatorami oraz 4 portami USB. Kolejna sprawa to włócznik guzikiem z boku oraz regulacja obracania się wirników pokrętłem. Jestem z niej bardzo zadowolony. Faktycznie zmniejsza gorąc całego laptopa i to dość szybko od uruchomienia. Dolna część jak i górna nie są już tak mocno nagrzane.