Jaką wybrać stacje pogody (meteo)
Wybranie dobrej domowej stacji pogodowej jest skomplikowane. Jest bardzo wiele różnego rodzaju urządzeń z opisu bardzo ciekawych, jednakże większość z nich jest niedokładna i niewygodna w używaniu. Aby wybrać dobra stację meteo należy zawsze zwracać uwagę na kilka czynników.
Jaką stację pogodową wybrać – każda dobra stacja meteo powinna mieć w sobie wbudowane takie czytniki jak temperatury – z maksymalnym błędem odczytu 1/10 stopnia. Temperatura jaką powinna badać dobra stacja meteo musi być wewnętrzna (domowa) oraz zewnętrzna (nad dworze).
Zakres badania temperatur jest bardzo ważny. Powinna mierzyć ona stopnie od minimum -30 na dworze do około 60.
Inaczej czytnik może wskazywać złą temperaturę w ekstremalnych jak i zwyczajnych warunkach. Dobrze gdy stacja pogody ma także wbudowany wykres zmiany temperatury – tak zwane tendencje, oraz wskaźnik wzrostu lub spadku temperatury – czyli graficzna strzałeczka.
Stacja może także posiadać strefę komfortu – czyli graficzne pokazanie czy dana temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest optymalna.
Pomiar wilgotności powietrza w stacjach meteo jest także bardzo ważny. Powinien być także badany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Pomyłka powinna być w granicach do max 3% – ale im mniejszy margines błędu tym lepiej.
Zakres pomiaru dobrze gdy wynosi od minimum 10 do 99 %. Bardzo dobrze gdy jest także widoczna tendencja zmiany wilgotności.
Stacja pogodowa bardzo dobrze gdy ma w sobie godzinę ustawianą radiowo. Co więcej gdy posiada czujnik bezprzewodowy wystawiany za okno. Może posiadać ona na wyświetlaczu także godziny wschodu i zachodu słońca, co jest miłym wzbogaceniem funkcji.
Fazy księżyca nie są potrzebne, jest to tylko drobny dodatek. Wiele stacji meteo ma w sobie wbudowany wyświetlacz przewidywanej pogody – jest to praktycznie zbędna funkcja gdyż często nie zgadza się ze stanem faktycznym.
Bardzo dobrze gdy stacja meteo ma w sobie pomiar ciśnienia atmosferycznego oraz także widoczny wykres tendencji zmian ciśnienia. Niezbędne także jest podświetlenie tarczy stacji pogody aby widzieć jej wyniki także nocą.
Stacja pogody dobrze gdy ma możliwość zasilania także z gniazdka eklektycznego a nie tylko na baterie. Wyświetlacze które są kolorowe znacznie ładniej się prezentują o ile są podświetlane cały czas, przykładowo przez zasilacz.
Sama stacja powinna być na tyle duża aby była dobrze czytelna jej tarcza z informacjami. Jeśli stacja pogodowa ma zewnętrzny pomiar szybkości wiatru to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Tym charakteryzują się przeważnie tylko droższe stacje pogodowe.
Stacje pogodową warto wybierać po dokładnym zapoznaniu się z ich opisem aby wybrać jak najlepszą. Zapraszamy do kolejnych artykułów.