Jaki jest najlepszy bezpłatny pakiet biurowy

Darmowy pakiet biurowyPakiety biurowe to niezastąpione programy instalowane na komputerach oraz coraz częściej urządzeniach przenośnych.

Pakiet oznacza zawsze wiele możliwości – jest to z reguły edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, elementy do prezentacji, baz danych, edycji grafik i tego typu rozwiązania – a więc to kilka rodzajów programów łącznie w jednym pakiecie.

Dobrą wiadomością jest fakt, że bezpłatne pakiety biurowe są równie dobre jak ich płatne odpowiedniki. Darmowe pakiety tego typu w niczym nie ustępują płatnym wersją i również są bardzo elastyczne o takich samych możliwościach działania – czym tym bardziej warto się zainteresować nie tylko w domu ale także i w pracy.

Z bezpłatnych pakietów zdecydowanie warte uwagi są przede wszystkim Libre Office, Apache OpenOffice (open office) oraz Ashampoo Office. Z czego zdecydowanie dominują na rynku dwa pierwsze.

Jeśli ma się wybrać pakiet który jest o najbardziej rozbudowanych możliwościach to przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę Libre Office – jest on najbardziej rozbudowany oraz posiada najszersze możliwości wykorzystania.

Pakiet ten zawiera wszystko co jego płatne odpowiedniki a dodatkowo jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Warto przy wyborze najlepszego pakietu biurowego kierować się jego szybkością działania, łatwością obsługi jak i możliwościami które on udostępnia.

Zdecydowanie następcą dawniej najlepszego bezpłatnego pakietu biurowego Open Office jest obecnie Libre Office – zasługuje na pierwsze miejsce w kierowaniu się wyborem co do bezpłatnych rozwiązań.

Programy jakie wchodzą na jego skład są bardzo lekkie i szybkie w działaniu. Łatwo w nich wprowadzać formuły oraz tworzyć rozbudowane teksty za sprawą edytorów. Całość obsługi jest intuicyjna.

Na bardzo wyżu powód do jego wybrania zasługuje także przez jego dostępną pomoc – w przypadku Open jak i Libre Office pomoc jest bardzo szybka i w dużym zakresie, nawet przy zaawansowanych potrzebach wykorzystania tych modułów. Pomoc można uzyskać na polskim forum wsparcia i zawsze jest ona bardzo wyczerpująca oraz rzeczowa.

W przypadku płatnych odpowiedników nie ma tak dobrego kontaktu. Szukając programów biurowych zdecydowanie w pierwszej kolejności warto wybrać wspomniany pakiet do wypróbowania.

Na uwagę zasługuje także fakt – że potrafiąc obsługiwać jeden program płaty czy bezpłatny, w zasadzie bardzo szybko zaczyna się odnajdywać na dowolnych innych pakietach tego typu. Wszystkie one obsługiwane są podobnie, mogą mieć trochę odmienną szatę graficzną czy nazwy klawiszy lub sposoby uzyskania co bardziej złożonych rezultatów – ale z reguły jest to w granicach intuicji.

Po wieloletnich próbach różnych oprogramowań biurowych możemy stwierdzić, że bez znaczenia czy pakiet jest darmowy czy płaty – tak czy inaczej w każdym z wymienionych można osiągnąć te same rezultaty jak w płatnym Microsoft Office – metody jego uzyskania mogą być tylko uzyskiwane odmiennymi krokami.

Nie ma sensu przepłacać za oprogramowanie – gdy bezpłatne rozwiązania stoją na praktycznie takim samym poziomie jak ich komercyjne odpowiedniki. Podsumowując na pewno warto w pierwszej kolejności sprawdzić Libre Office a następnie w razie niespławiania oczkowań Open (choć są bardzo zbliżone). Jesteśmy pewni że 98% osób będzie z nich bardzo zadowolona i nie będzie potrzebowała niczego innego tym bardziej płatnego. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

5 komentarzy

 1. Opat pisze:

  Także używałem różnych programów na komputer do prac biurowych zarówno w domu jak i firmie. Zdecydowanie wybrałem libre bo faktycznie jest najlepsza. Również nie rozumiem po co ktoś używa płatnych wersji, no jeśli dostanie je z kupnem komputera to jeszcze jest jakiś sens, ale jeśli ma zakupić samodzielnie to jest głupota. Pliki w obiegu firmowym przesyła się tylko w formie PDF a nie edytowalnym a więc nie mają znaczenia rozszerzenia. Libre wygrywa ze wszystkim i darmowymi i płatnymi.

 2. OffiRaf pisze:

  Bez wątpienia program określony jako najlepszy w tym artykule jest w top na podium. Pozostałe nie ma co ukrywać daleko mają do jego rozbudowania oraz możliwości a nawet i samego działania. Teraz już mało kto używa systemowego edytora tekstu na rzecz takich pakietów. Co ciekawe darmowy pakiet biurowy jest równie dobry jak płatne i to jest fakt. Mało w jakich dziedzinach powstają tak doskonałe narzędzia i to bezpłatne.

 3. Lukasz pisze:

  Po latach korporacji gdzie Office jest konieczny przejście na Libre jest zupełnie bezpolesne jeśli nie jest się geekiem piszącym makra albo pracującym z jakimis kosmicznymi excelami. Jak przedmówca wspomniał na zewnątrz i tak wysyłam wszystko w pdf, a Libra i tak oferuje te wszystkie opcje wyszukanego formatowania których 90% uzytkowników nie potrzebuje.

 4. Rafał daleszewski pisze:

  Mogę tylko potwierdzić to co w artykule. Także i moim zdaniem jest to najlepszy pakiet. samemu stosuję go w firmie od lat, nie mam żadnych płatnych programów. Wszystko bazuje na wersjach darmowych i to się naprawdę sprawdza bez najmniejszego problemu. Od programów graficznych, księgowych, magazynowych po te biurowe. Jest wiele możliwości i warto z nich korzystać.

 5. Tadek XC pisze:

  Ta laska z grafiki mnie przekonała do tego programu. A na poważnie, kurcze niezły towar… Ten program jest faktycznie najlepszy z bezpłatnych pakietów biurowych. Testowałem już chyba wszystkie. Bardzo lubię z niego korzystać, choć otwieranie plików jest w nim troszeczkę wolniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *