Jaki jest najlepszy skrypt forum internetowego

Skrypty for internetowychPrzy chęci założenia własnego forum trzeba znaleźć do niego odpowiedni skrypt, czyli zwany bardziej potocznie silnik. Do wyboru jest wiele rodzajów skryptów forum, można je podzielić na dwie grupy: darmowe oraz płatne.

Warto wspomnieć że skrypty darmowe wcale nie muszą być gorsze od konkurentów wymagających opłaty – mają tak samo zaawansowane rozwiązania techniczne i możliwości administracyjne.

Jaki skrypt na forum wybrać – najlepsze fora są takie, które dają najwięcej możliwości dla jego administratora oraz użytkowników. Warto tutaj się skupić na skryptach najbardziej popularnych oraz darmowych, tych które mają zarazem najczęstsze aktualizacje a tym samym dużą bazę dodatków i rozszerzeń.

Na szczególną uwagę zasługują szczególnie dwa typu fora internetowych a mianowicie SMF (Simple Machine Forum) oraz PHPBB. Obydwa skrypty są prężnie rozwijane i są najczęściej wybieranymi silnikami for internetowych.

Na trzecim miejscu klasyfikuje się MyBB oraz w dużo dalszym ogonie PunBB oraz inne fora. Zdecydowanie pod względem możliwości wygrywa z darmowych skryptów for SMF – sam skrypt jest bardzo prosty w obsłudze, natomiast w razie chęci rozwinięcia forum o nowe dodatki jest one dla bardziej doświadczonych osób, znających edycję kodu stron ręcznie i umiejących spolszczyć sobie pliki językowe niektórych dodatków.

Warto także wspomnieć o szybkości działania skryptów – wszystkie z trzech wymienionych działają bardzo szybko – tutaj także wygrywa SMF – gdyż ma najszybszy czas przeładowania plików. Przy wyborze najlepszego forum dla siebie warto sprawdzić wszystkie jak działają i wybrać te, które spełni najwięcej oczekiwań.

Migracja ze skryptu forum na inny silnik nie jest trudna – służą do tego specjalne konwertery, jednakże mogą z tym występować drobne problemy w działaniu – raczej jest to zadanie dla osób bardziej doświadczonych.

Przy wyborze forum dla siebie warto zwracać uwagę jeszcze na jeden czynnik. Chodzi o to, aby suport forum był aktywny i zawsze można było znaleźć pomoc na forum, oficjalnym takiego skryptu w różnych sprawach.

Awarie czy chęci przekształcenia lub rozbudowy for często wiążą się z problemami, im większy i lepszy suport oraz bardziej aktywny tym łatwiejsze forum w użytkowaniu – i tutaj także wygrywa forum typu SMF dzięki czemu jest to skrypt forum bezkonkurencyjny z darmowych i zdecydowanie możemy polecić go wszystkim osobom. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

4 komentarze

 1. Ivaho pisze:

  Sprawa dość skomplikowana, przez to że jest ich dużo i każdy ma trochę inne możliwości. Sociale mocno niszczą fora i ich rozwój przez grupy tematyczne. Niestety nie są za dobre bo nie ma w nich wiedzy wstecznej i ciągle przerabia się te same problemy. Ja polecam SMF jak najbardziej lub oczywiście phpBB dwa najbardziej proste w obsłudze a zarazem elastyczne skrypty. Natomiast jak na wordress to przede wszystkim bbpress.

  1. automatyka-przemyslowa.biz pisze:

   Mam na wordpress postawione i więcej nie chcę tego. 2 informatyków walczyło z tym, a i tak automaty na grandę dodają sobie konta. Kiedyś było na phpBB i przeniosłem na “nowszego wp”. Pomyłka.

   1. ToTemat pisze:

    Do forum potrzebny jest wtyczka WP Armour lub jakaś podobna. Także można połączyć je z tokenami. To nie problem z forum tylko z brakiem dodatków osłaniających.

 2. Marcin Dworczyk pisze:

  Wszystkie są dobre, do czasu aż się nie zepsują. V-buletin było bardzo używane powszechnie a szczególnie na warezy. Nie wiem dlaczego akurat one było w top wykorzystania do stron z piratami ale tak było. SMF bardzo fajne i lekkie oraz szybkie. Jednak trzeba do niego często jakiś dodatków. Te phpBB bardzo dobre jest i ma wbudowane wszystko co potrzeba, ogólnie super sprawa. Szkoda, że dziś tak mało jest stron tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: