Jaki odkurzacz wybrać pionowy czy tradycyjny?

Odkurzacz jaki wybraćOdkurzacze obecne są w każdym domu, chociaż obecnie mogą one wyglądać nieco inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jakie modele sprzętu są obecnie dostępne? I jaki najlepiej wybrać?

Funkcje odkurzacza pionowego i klasycznego
Szukając odkurzacza stajemy przed wyborem: jaki model wybrać? Odkurzacze dostępne są w różnych odsłonach, workowe, bezworkowe, pionowe i wiele innych. Dzisiaj sprawdźmy czy lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny odkurzacz czy pionowy?

Porównując funkcjonalność? Zarówno tradycyjne, jak pionowe odkurzacze mają jedno podstawowe zadanie. Jakie? Efektywnie odkurzyć powierzchnię dywanu lub podłogi, aby było czysto. Poszczególne modele proponowane przez producentów mogą różnić się dodatkowymi funkcjami, jak np. regulacja mocy ssania, obecność filtra HEPA, funkcja automatycznego zwijania kabla, wskaźnik zapełnienia worka czy system automatycznego czyszczenia filtra.

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe. Nic dziwnego, szczególnie, że coraz częściej są to urządzenia wielofunkcyjne, które pozwolą również umyć podłogę. Funkcja mopowania jest wyjątkowo interesującą ofertą, dzięki której kompleksowo wysprzątasz całą powierzchnię. Zatem – to także oszczędność czasu!

Wady i zalety odkurzaczy pionowych i tradycyjnych

Zarówno odkurzacze tradycyjne, jak i pionowe mają pewne wady oraz zalety, które warto wziąć pod uwagę. W przypadku klasyki najczęściej mówi się, że odkurzacze tradycyjne to doskonały stosunek wydajności do ceny. Obecność kabla sprawia, że nie trzeba martwić się o czas pracy urządzenia, jak ma to miejsce w przypadku akumulatorów. Ze względu na gabaryty plusem jest też możliwość zebrania większej ilości zabrudzeń podczas odkurzania.

Kable w tradycyjnym odkurzaczu jest z jednej strony atutem, ale z drugiej – bywa sporym ograniczeniem. Konieczny jest dostęp do źródła prądu. W przypadku odkurzacza pionowego nie musimy martwić się i zastanawiać gdzie znajdziemy gniazdko. Dużym atutem jest też wielofunkcyjność czy, ze względu na niewielkie gabaryty łatwość przechowywania.

Dodatkowo odkurzacze pionowe często wyposażone są w specjalne uchwyty, dzięki którym sprzęt może zawisnąć na ścianie, co pozwoli Ci zaoszczędzić wiele miejsca. Brzmi ciekawie, prawda? Warto dodać, że modele pionowe są dużo lżejsze, a przez brak kabla również bardziej poręczne, możesz odkurzyć każdą powierzchnię, bez ryzyka, że w pobliżu nie będzie prądu. To również szereg atutów dla naszego kręgosłupa, bo można mniej się schylać.

Nie każdy wie, ale odkurzacze pionowe o większej mocy wypadają zdecydowanie lepiej niż klasyczne modele, jeśli porównywać działanie w zakresie zbierania sierści zwierząt. Urządzenia pionowe skonstruowane zostały w taki sposób, aby stopień zapełnienia pojemnika nie wpływał na moc ssącą urządzenia.

A wady? Oczywiście, każdy użytkownik może wskazać wady zarówno dla tradycyjnego odkurzacza, jak i dla urządzeń pionowych. Klasyczny odkurzacz posiada kabel, będący sporym ograniczeniem. Jest głośny i zdecydowanie cięższy niż jego pionowy odpowiednik. Ten z kolei nie ma kabla, jednak moc akumulatora i konieczność ładowania również może być dla niektórych osób ograniczeniem.

Odkurzacze pionowe, nawet te o dużej mocy ssania z reguły są nieco słabsze niż tradycyjne rozwiązania. Dodatkowo tanie modele mogą nie sprostać oczekiwaniom i potrzebom. W dalszym ciągu jest to nowe i dość innowacyjne rozwiązanie na rynku, zatem dla niektórych osób cena jest dość sporą przeszkodą. Problematyczną kwestią może być też opróżniania pojemnika, które nie zawsze jest czynnością higieniczną.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto dokładniej poznać zalety i ograniczenia różnych modeli. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z porównywarek. Ranking odkurzaczy pionowych pozwala poznać bliżej poszczególne modele, to wygodny sposób aby szybko i wygodnie poznać najważniejsze dane techniczne. Szukając odkurzacza pionowego najlepiej wybierać marki przygotowane przez sprawdzonych producentów. Świetnie sprawdzi się m.in. Tefal X-Force, Samsung Jet czy Philips lub Bosch.

A ceny? Pionowe odkurzacze to dość szeroki asortyment produktów, różniących się między sobą funkcjonalnością, ale i ceną. Najtańsze warianty kosztują nawet kilkaset złotych, np. wybrane modele Xiaomi to wydatek rzędu 300-400 zł, jednak warto dokładnie zastanowić się nad takim wydatkiem, bo niższa cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *