Jaki rower wybrać – na co zwracać uwagę

Najlepsze roweryKupienie roweru w dzisiejszych czasach nie jest trudną rzeczą, natomiast znalezienie dobrego roweru jest uzależnione od wiedzy o tych maszynach. Obecnie znaleźć można rowery nie tylko w sklepach specjalistycznych ale i supermarketach i aukcjach internetowych.

Najogólniej rower dobiera się ze względu na to jakiego roweru potrzebujemy do jazdy jaką planujemy na nim odbywać. Prawie wszyscy wybierają jazdę terenowo szosową czyli rower na dalsze jak i bliższe wyjazdy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru:

Cena roweru – Pierwszym elementem przy zakupie jaki powinien zwrócić naszą uwagę jest cena – jest ona uzależniona od jakości ale nie zawsze, czasami ceny rowerów cą znaczenie wygórowane za byle co. Ceny nie zawsze wypływają z jakości sprzętu ale w przypadku rowerów często z samej nazwy firmy czy po prostu najczęściej wyglądu roweru. A także liczeniu na nieznajomość klientów się na tych sprawach.

Przeczytaj także:

Ciężar roweru – Rower do zwykłej jazdy nie może być za ciężki, powinna jego waga się mieścić w granicach 10 – 15 kg. Cięższe sprzęty nie nadają się do jazdy po szosach. Nie patrzmy na rowery na wystawach które mają grubaśne piękne ramy – a w szczególności gdy są one stalowe.

Rower z najcieńszymi ramami górski czyli o średnicy 3 centymetra w zupełności wystarczy aby się nie połamać podczas jazdy ani nawet minimalnie nie wygiąć. Także pomyślmy zanim kupimy rower obwarowany teleskopami czyli amortyzatorami, gdyż ona ważą znacznie a są zazwyczaj niepotrzebne, więcej o amortyzatorach dalej.

Obręcze rowerowe Koła roweru mają duże znaczenie, nie chodzi tu tylko o ich rozmiar który w górskich powinien mieć 26 cali a trekingach 28 cali. Chodzi o ich szerokość czyli średnia boczna do 2,5 centymetra. Felgi nie powinny być stalowe bo jest to już przeżytek. Dobra felga zawsze jest aluminiowa lub z innego lekkiego metalu i bez znaczenia czy typu V czy U (V oznacza że ma wybrzuszenia spiczaste U wypukle).

Przełożenia i biegi rowerowe – Najogólniej powiedzieć można że to od nich głównie zależy jak będzie się nam ciężko jeździło na rowerze. Powinien rower mieć biegów od 18 co jest standardem. 3 przełożenia z przodu na trybach oraz 6 z tyłu na kasecie ( czy wolnobiegu ). Przednie biegi powinny mieć znaczny rozkład wielkości trybów. Jedna zębatka musi być mała a ostatnia o nawet 70% większa od najmniejszej.

Nie powinny być bardzo mocno zabudowane plastykiem czy czymkolwiek gdyż do niczego to nie służy a utrudnia czyszczenie i smarowanie. Tylne zębatki także powinny mieć podobną rozpiętość. Dobrze jest gdy budulcem tego jest czarna stal – najbardziej trwała.  Manetki – Biegi najlepiej jak nie są zmieniana przez pokrętło w rączce lecz zwykłe motylki – chodzi tu o jak największa wygodę i nie awaryjność takiego systemu.

Hamulce rowerowe – Hamulce jakie ma rower mogą być dowolne i nie ma w rzeczywistości tak że tarczowe są lepsze od V-break czy szczękowych. V-break są tanie, łatwo i szybko je naprawimy. Tarczówki są mocno drogie i zabudowane przez co trzeba dużej się bawić z naprawą.

Tarczówki hamują w każdej pogodzie aż do zużycia całkowitego. V-break hamują tak samo ale uścisk maleje wraz z użyciem i trzeba je ustawiać częściej wraz z zużyciem klocków by dalej były mocne. Ale same hamulce i ich system nie ma dużego znaczenia o ile nie jeździmy tym rowerem po górach.

Siodełko i sztyca rowerowa – Najprościej siodełko powinno być miękkie i profilowane najlepiej z otworem w środku skręcane na klucz IMBUSA. Sztyca powinna być aluminiowa bo tego typu są wytrzymałe i lekkie. Grubość prętów siodła powinna mieć od 0,5 centymetra a im grubsze tym lepsze.

Zaczepy i mocowania – Rower powinien być taki że łatwo go rozłożyć na części. Przednie koło powinno się zdejmować za sprawą motylka tak jak i siodełko. Pozostałe klucze standardowe rowerowe oraz do hamulców i podstawy siodła IMBUSY.

Drążki hamulcowe oraz rączki – Drążek hamulca powinien nie być z plastiku, najlepiej gdy są z aluminium. Rączki od roweru mogą być gumowate ale przy jeździe w różnych warunkach pogodowych najlepszym rozwiązaniem jest pianka jako uchwyt. Pianka zawsze ma dużą przyczepność i nie daje uczucia ani zimna ani ciepła oraz dłonie się na niej nie pocą.

Wahacze – teleskopy i amortyzatory – Przy wyborze roweru z takimi rzeczami należy się zastanowić czy się już miało z tym do czynienia skoro się tak tego pragnie. Oraz czy na pewno są aby potrzebne. Większość amortyzatorów waży dużo i działa słabo lub za mocno.

Takie zmiękczacze służą do jazdy wyczynowej a nie szosowo terenowej. Wahacze wytracają siłę pedałowania na bicie w pionie a nie poziomo. Dlatego taki rower wymaga więcej pracy nogami podczas jazdy niż sztywny. Kolejnym argumentem jest to że im większa ilość części tym większa awaryjność i ciężar roweru.

Na co nie zwracać uwagi – Na pewno nie warto mówić ten rower ma dzwonek a ten nie lub ten ma odblaski a ten nie. Podczas użytkowania roweru i tak kupimy do niego lampki gdyż same odblaski nie są wystarczające. Podobnie niech nie kuszą nas do zakupu tego czy innego roweru błotniki w zestawie bo nie nimi jeździmy a same używamy bardzo rzadko.

SAMO KUPNO ROWERU – Przed samym kupieniem roweru należało by się na niem przejechać. W sklepach rowerowych za pozostawieniem kaucji i dowodu na pewno sprzedawca na to pozwoli. Patrzymy na to czy biegi dobrze działają i czy aby się nie jedzie ciężko.

Ważne jest to aby w rowerze nic nie skrzypiało podczas naszej jazdy i wszystko chodziło płynnie a sama jazda była wygodna. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Pouzon pisze:

    Jest cała masa rzeczy na jakie trzeba zwracać uwagę by wybrać dobry rower. Niestety w sklepach często jest tak, że dobre jest parę części a reszta to tani szajs. Dobry rower i nagle ma jedną z kluczowych elementów bardzo niskiej jakości lub nawet kilka newralgicznych. Dlatego lepiej kupić nawet słabszy z istotnymi elementami dobrymi a te tańsze wymienić potem na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: