Jaki wiatr na ryby jest najlepszy

Najlepszy wiat na rybyBrania ryb w dużej mierze zależą od kierunku wiania wiatru. Jest oczywiście wiele różnych czynników, mających wpływ na bardziej lub mniej udane połowy. Jednakże kierunek wiatru jest jednym z kluczowych, a przez wiele osób uważanym za najważniejszy.

Wiatr może wiać z każdej strony świata lub z połączeniem kierunków czyli skośnie względem kierunków geograficznych. Wyróżnia się zatem 8 kierunków wiatru. Jest to północny, południowy, zachodni, wschodni, północno wschodni, południowo wschodni, południowo zachodni i północno zachodni.

Jaki wiatr na ryby zatem jest najlepszy – prawie zawsze będzie to zachodni a następnie południowy. Z czego wiele osób ma podzielone zdania, który z nich powinien być na pierwszym miejscu. Obydwa są bardzo dobre – choć samemu bardziej przekonuję się do kierunku zachodniego.

Następnie miks dowolnego kierunku z zachodnim – czyli dodatek do zachodniego południowy lub północny. Te wiatry też są dobre na brania ryb, ale już nie tak korzystne jak wspomniane pierwsze dwa czyste kierunki.

Natomiast najgorszy wiatr do połowów ryb (o czym jest także dodatkowy temat na stronie) to oczywiście ten wiejący ze wschodu. Wtedy są najmniejsze brania ryb i znikome żerowanie – prawie wszystkich gatunków ryb. Wiatr ten niesie za sobą zmiany pogodowe oraz szybkie ochłodzenie temperatury. Zawsze gdy wieje wiatr ze wschodu, jest to niekorzystny czas dla wędkarzy.

Kolejne od najgorszego to połączenie wschodniego z północnym, następnie z południowym.

Co ciekawe wiatry same północne bez domieszki innego kierunku są określane jako przeciętne – czyli uśrednione lub nawet zrównoważone. Ten kierunek znajduje się dokładnie w środku między braniami bardzo dobrymi a beznadziejnymi. A więc gdy wieje od północy można jak najbardziej też jechać na ryby.

Co do siły wiatru – raczej mocny jest niewskazany. Trudno na nim zauważyć brania w przypadku korzystania z zestawów spławikowych. Dodatkowo przynęty i zestawy szybko spływają. Oraz po prostu jest mocno nieprzyjemnie w takiej pogodzie nad wodą.

Korzystny jest lekki wiaterek – ryby lepiej biorą gdy jest lekki powiew wiatru. Zdecydowanie jest to bardziej korzystne, niż całkowity bezwład pogodowy od strony powiewu lub silne wiatry.

Jeśli widzi się kierunek zachodni to zdecydowanie warto wybrać się na ryby. Oczywiście znajduje się co do udanych połowów także wiele innych czynników – o których napisaliśmy osobny artykuł. Jednakże, wiatr jest jednym z najważniejszych i on przede wszystkim powinien być brany pod uwagę. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Krzysztof Pilarz pisze:

    Dokładnie tak jest, i też się tego trzymam co jest powiedziane w tym temacie. Zawsze patrzę przede wszystkim na wiatr przed wyruszeniem na ryby a potem na opady. Z reguły na ryby jadę rowerem aby cały dzień był taki pro zdrowotny bo mam stawy w zasięgu 10 km od domu. Dlatego opady są też ważne. Ale co do brania to jak najbardziej przede wszystkim wiatr. W lodówce mam zawsze zamrożone przynęty i zanęty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *