Jaki wybrać aparat fotograficzny – najlepszy

Najlepszy aparat do zdjęćKierując się w wyborze aparatu należy mieć o nich jakąś wiedzę nie teoretyczną, gdyż ta jest zawsze zgubna – warto mieć wiedzę praktyczną. Na samym początku większość niedoświadczonych osób patrzy przy wyborze aparatu na ilość pikseli jaką on posiada.

Jest to jedne z najbardziej błędnych podejść do sprawy a jak wiadomo na to przyciągają często producenci.

Sama jakość pikseli czyli ich ilość na matrycę aparatu jest ważna ale do stopnia skończonego i to bliżej niż się wydaje. Następnie chęć zakupu może pojawiać się po wielkości powiększenia aparatu – czyli tak zwanego przybliżenia. Kolejnym kuszącym nas przez producentów aparatów jest ich opcjonalność.

Jaki aparat  fotograficzny wybrać

Dla użytkownika który nie wykonuje zdjęcia do grafik wielkoformatowych oraz ornitologów i podglądaczy wystarczy aparat posiadający 5 mega piksela. Ludzkie oko zauważa różnicę w jakości zdjęcia do około 5 milionów pikeseli – w przypadku większej wartości w aparacie jest to coś nie zauważalnego dla człowieka.

I tutaj pojawia się pierwsza informacja że aparaty mające mega piksele więcej inż 5 podnoszą jego cenę bez wielkiego zysku jakości fotografii widzianej ludzkim okiem w fotografiach standardowych rozmiarów.

Następnie powiększenie w aparacie, i tutaj pytanie o jakie powiększenie chodzi, czy optyczne czy cyfrowe. Aparat każdy nawet najlepszy może mieć równie dobrze zero powiększenia cyfrowego bo do niczego one praktycznie nie służy. Powiększenie cyfrowe oznacza  zwiększenie pikseli danego obszaru przez większe powiększenie cyfrowe i tym samym gorszą jakość obrazu.

Powiększenie optyczne jest to powiększenie na zasadzie soczewek, przy czym wielkość powiększenia jest w miarę realna i  z reguły bez straty jakości na wykonanym zdjęciu. Przy zakupie aparatu patrzymy tylko na powiększenie optyczne a nigdy cyfrowe.

Kolejną sprawą jest marka aparatu i jego opcjonalność. Tutaj nie chodzi o menu w jakim jest języku lecz podstawowe opcje. Zwyczajne aparaty cyfrowe mają nazwę IDIOT KAMERA oznaczającą minimum ustawień fotografa a maksimum automatyzacji i dostrajania się samego aparatu automatycznie.

Raczej nie należy kupować właśnie aparatów które tylko za nas decydują jak ma być wykonane zdjęcie. Aparat musi mieć opcje do zmiany jak ma robić fotografie. Oczywistą sprawą jest karta pamięci w aparacie – wystarcza zazwyczaj 4 gigabajtowa.

Producenci aparatów

Jest ich masa ale można na wstępie powiedzieć które są marki dobre, lepsze, nie dobre i super w jakości. Polecić można firmę Olympus – jest to solidna firma robiąca drogie aparaty zapakowane do małych rozmiarów ale w dobrej jakości i parametrach.

Jednak na szczególne polecenie zasługuje firma CANON – szczególne dlatego że firma ta ma aparaty fotograficzne miarę tanie co do ich jakości, a sama jakość jest bardzo dobra. Canon jest to firma solidna i robi dobre aparaty wykonujące ładne zdjęcia.

Na koniec kilka słów o lustrzankach. Jest to aparat oparty na soczewkach. Obraz z nich jest taki miej więcej jaki widzimy oczyma o ile wyjdzie dobre foto. Popularne są obecnie ich Cyfrowe odmiany. Jest to klasa aparatów z najlepszą jakością lecz i najlepszymi cenami nie dla klienta.

Tutaj mają one jednak tylko jedną wadę – mianowicie tych aparatów nie wsunie się do kieszeni, bo mają znaczne gabaryty i to zawsze. Jednakże gdyby ktoś miał wybierać aparat do 2000 złoty zawsze warto kupić lustrzankę. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.