Jaki wybrać czajnik do gotowania wody

Czajnik gotowaniaCzajniki służą do gotowania wody. To jaki wybierzemy ma dość duże znaczenie w wygodzie korzystania z tego sprzętu. W tym artykule skupimy się tylko na opisie czajników tradycyjnych i ich budowie.

To aby wybrać dobry czajnik służący nam przez wiele lat będzie zależeć tylko od naszej wiedzy na temat tego sprzętu. Przejedzmy do rzeczy.

Jaki czajnik wybrać – zaczynamy od tego że powinien być on z stali nierdzewnej. Jego wieńczenia muszą być całościowe, chodzi tutaj o to aby dno nie było kawałkiem metalu osobnym od reszty korpusu. Na takich łączach zawsze z czasem robią się przecieki. A więc bryła czajnika powinna być całościowa.

Bardzo dobrze gdy czajnik ma ściąganą pokrywkę górna do łatwiejszego wlewania wody oraz czyszczenia go z kamienia. Pokrywka powinna być na zatrzask aby się nie przemieszczała podczas zmiany położenia czajnika, na przykład przy nalewaniu.

Istotną sprawą jest to aby rączka czajnika izolowała w możliwie duży sposób temperaturę. Zaraz po gotowaniu chcemy wykorzystać zawartość czajnika i nie powinna nas rączka parzyć, gdy złapiemy ją dłonią bez rękawicy kuchennej.

Jako rączki dobrze się sprawują te z drewna, które są obłożone tylko w uchwycie, lub harmonijki metalowe szybko oddające ciepło. To im dłuższą rączkę będzie miał czajnik będzie zawsze oznaczać że jest ona słabiej nagrzana.

Gwizdek czajnika jest dowolny, warto jednak aby również posiadał coś co nie będzie nas parzyć w dłonie – nie powinien być to jednak plastik. Plastik na czajniku w dowolnym miejscu nie tylko potrafi się nagrzać ale i przypalać oraz wydawać przez to nieprzyjemny zapach.

Czajniki powinny być w części umiejscowionej na palniku z trochę grubszego metalu niż reszta korpusu aby się nie przepalał. Zapraszamy do kolejnych tematów.

2 wypowiedzi

  1. Saszko pisze:

    Jestem zwolnieniem tych najbardziej tradycyjnych a nie elektrycznych. I to też tylko i wyłącznie stalowych w 100% bez dodatku aluminium. One się sprawdzają i nic nie dodają od siebie do tej wody. Jak dobrze wykonany z mocnymi łączeniami i nitami to posłużyć może nawet kilkadziesiąt lat. To także ma grafika dużo do gadania na obudowie. Jak jej nie ma tyko stal to można go łatwo czyścić, inaczej się będzie zdzierać.

  2. KaniulaKa pisze:

    Od siebie dodam jedną rzecz, im większy tym lepszy. Mały to problem jak kilka osób chce coś zaparzyć. Nagle na małych brakuje wody i trzeba gotować jedną po drogiej. Im większy tym lepszy, można gotować mniej jak nie potrzeba jej dużo ale wtedy nigdy nie brakuje gdy potrzeba jej więcej. Minimum powinien mieć 2,5 litra ale spokojnie i 3 i więcej litrowe są jak najbardziej dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *