Jaki wybrać dekoder (tuner) DVB-T2 do telewizji naziemnej

Jaki wybrać dekoder telewizyjnyDekodery (tunery) do odbierania telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2 pomagają odbierać programy telewizyjne na każdym urządzeniu. Niestety wraz z kolejną zmianą sygnału nadawania – potrzeba do jej odbierania technologicznie dostosowane urządzenie. Stasze modele telewizorów, nadal mogą odbierać programy telewizyjne po podłączeniu do nich dekodera DVB-T2.

Powstało bardzo dużo różnych rodzajów dekoderów do dobierania telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Większość z nich opiera się na tym samym lub podobnym sofcie – czyli oprogramowaniu. Znaczna część ma także podobne możliwości. Tutaj jednak pojawiają się liczne pułapki.

Dekodery mogą działać w różny sposób – często mało wygodny lub niestabilny. W tym temacie dowiecie się, na co zwracać uwagę wybierać dekoder telewizyjny dla siebie. Jakie elementy i rozwiązania w tunerach do telewizji DVB-T2 są ważne i zawsze powinny być brane pod uwagę.

Pilot dekodera do telewizji naziemnej – to wbrew pozorom bardzo ważny element. Już na wstępie warto odrzucić dekodery, które nie mają programowalnego pilota. Możliwość programowania pilota pozwoli obsługiwać telewizor oraz dekoder za pomocą jednego i tego samego pilota. W innym przypadki do obsługi tych dwóch urządzeń, trzeba będzie używać dwóch osobnych pilotów. Sami więc widzicie, że to jest naprawdę ważne.

Piloty z funkcją programowania (uczenia się) można poznać po ich wyglądzie. Posiadają z reguły dwa klawisze włączania / wyłączania oraz wydzieloną sekcję do obsługi telewizora (z reguły 3 do 5 klawiszy). Także taka informacja powinna być w opisie urządzenia. Piloty programowalne dekodera są czymś innym niż piloty uniwersalne. W pilotach dekodera do zaprogramowania jest od 3 do 5 klawiszy. W pilotach uniwersalnych wszystkie klawisze są programowalne.

Port USB – jest to w rzeczywistości bardzo przydatne. Dzięki portowi USB można nagrywać programy na nośniku do późniejszego obejrzenia. Co więcej można też odtwarzać zdjęcia i filmy na własnym telewizorze z punktu obsługi dekodera telewizyjnego. Wielu osobom się to bardzo przydaje podczas korzystania z takich urządzeń. Wystarczy podpiąć pendrive lub dysk twardy, aby rozszerzyć możliwości tunera telewizyjnego.

Soft (oprogramowanie) z niezbędnymi funkcjami – tutaj pojawiają się najistotniejsze różnie w dekoderach do odbierania telewizji naziemnej, a nawet satelitarnej. Różne oprogramowania mają zupełnie odmienna rozwiązania co do możliwości tych urządzeń. O ile wszystkie mają listy kanałów, EPG – przewodnik po kanałach i pozostałe typowe funkcje. To warto zwracać uwagę na 3 możliwości, które są ważne a nie zawsze się pojawiają. Informacja o długości trwania obecnie oglądanego programu (aby wiedzieć od jakiego momentu zaczyna się oglądać lecący program) – jest to w większości dekoderów lecz nie we wszystkich.

Następnie rozszerzona informacja na temat oglądanego programu – czyli opis programu, który się ogląda. Wiele urządzeń tego nie posiada a zamiast dodatkowych informacji o programie wyświetla siłę sygnału kanału. Następnie funkcja by dodatkowe opisy były na całym ekranie lub w dużym oknie. Często są wyświetlane w małych ramkach, trudnych do przeczytania.

Należy również pamiętać, że nie we wszystkich opakowaniach dekoderów są kable do podłączenia z telewizorem. W większości dekoderów do telewizji najzimniej takich kabli typu HDMI nie ma w zestawie. Trzeba wtedy je osobno dokupić. Kable takie powinny kosztować od 18 do 50 zł – zwykłe są zupełnie wystarczające.

Wejście do Internetu lub obsługa WiFi – jest to przydatna funkcja, ale nie jest niezbędna. Jeśli ktoś chce korzystać z bezpłatnej gigantycznej bazy materiałów wideo w Internecie, to powinien mieć takie możliwości w dekoderze. W innym wypadku dekoder nie połączy się z Internetem i bazą filmów / kanałów na YouTube. Jest to dodatek, lecz gdy w domu jest internet (szczególnie WiFi) jest to często przydatna funkcja.

Przykładowe dekodery (tunery) do odbierania telewizji naziemnej o dość dobrych rozwiązaniach. To opisany na naszym kanale w osobnym artykule dekoder Opticum Premium Box (bez Internatu) lub Wiwa H.265 Lite (ten drugi ma w sobie WiFi). Także one charakteryzują się szybkością zmiany kanałów oraz dobrymi rozwiązaniami oprogramowania.

Warto także przed wyborem zobaczyć kilka filmów na temat dekoderów, które ma zamiar się wybrać. Filmy te można szukać na przykład na YouTube z pokazem jak one działają. To pomoże wybrać najlepszy dla siebie. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz do komentarzy.

Jeden komentarz

  1. StanisławH pisze:

    W sklepie nie potrafili mi doradzić jaki kupić tuner. Dopiero jak obejrzałem Pana film to mi się rozjaśniło. Jak pytałem w media expert na co zwrócić uwagę to gadali o takich rzeczach co nie rozumiałem. Pana film i artykuł bardzo wiele mi wyjaśnił co jest ważne. Jutro postaram się kupić coś odpowiedniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *